הגז ניטריק אוקסיד NO כסיגנל ברשת ה- Wellness שלנו

בעשור האחרון הולך ומתעצם עניין המדענים בגז החמקמק ניטריק אוקסיד nitric oxide – NO. הגז הרדיקלי הזה, שבעבר התייחסו בעיקר אל היותו מזהם אויר, מעורב כמעט בכל תהליך שבגופנו וכבר הציעו להגדיר את חשיבותו בין גזי הנשימה בדומה לחשיבות גז החמצן.
אותי זה לא הפתיע היות שזכיתי לעבוד עם פרופ' אמוץ זהבי ולהטמיע את "עיקרון ההכבדה" המסביר את חיוניותו של עומס הסיגנל כתנאי למהימנותו. רעילות יכולה לכן להיות ייתרון… בנוסף, זכיתי גם ללמוד טאי – צ'י ולהרגיש את הצ'י…הנה מאמרי הראשון בנושא הרפואה הסינית…כך שבהסתכלות כוללת זה לא קשה להבין איך בחרתי לחקור את התחום הזה.
כשחיפשתי דרך להבין את הביוכימיה של הרפואה הסינית, רעילות ה- NO לא רק שלא הרתיעה אותי אלא בעיקר קרצה לי ביכולתה להיות המפתח לאמינות ה- NO כסיגנל תקשורת. רמת ה-NO הגבוהה אצל מתאמני טאי-צ'י מבוגרים, מתרגלי רלקסציה או אצל מתרגלי מדיטציה תמכה גם היא במודל.
תפיסת הסינים את הצ'י היא שהובילה אותי לחפש מערך תקשורת מוביל, וכאן מצאתי את ה- NO מתאים להוליך את הסיגנל מכל היבט שבחנתי. נקודת השקפה כזאת, המפרטת התנהלות הוליסטית של הגוף ברמה הבין-תאית, יכולה לאפשר הסבר מדעי גם להרבה תופעות שמוגדרות כמיסטיות.

היום, יותר מ- 10 שנים אחרי שמגלי ה- NO זכו בפרס הנובל אפשר להגיד שזאת אחת המולקולות הנחקרות ביותר בעולם ואני החלטתי שהגיע הזמן להציע מודל שיכיל, ממבט כולל, את שפע המידע הזה – נקודת הסתכלות חדשה של שפה בין-תאית ראשונית שהקדימה את התמיינות התאים… האם שפה כזאת ליוותה את הרב-תאיים הקדומים באבולוציה?
ועוד, זמינות ה-NO בפלסמה שלנו קשורה עם כושר ההתעמלות שלנו, והיא אכן פוחתת עם ההזדקנות כמו שהראה המחקר שבחן רמות NO בהשפעת פעילות גופנית.

אולי גם בגלל מיומנותי בתקשורת האינטרנט, הרעיון שעלה על דעתי היה שיש בגופנו מערכת תקשורת דומה שהסיגנלים שלה הם מולקולות גזים כמו למשל ה- NO. המאמר שכתבתי יפורסם בקרוב. כאן רציתי לשלב את הדיון על רשת תקשורת כזאת עם מצב הסטרס שלנו ולהציע הסבר לקשר ההדוק בין סטרס ובין מחלות בחברת השפע המערבית.
ה- NO ידוע כסיגנל באינספור תהליכים, זוהי מולקולה כל כך חיונית שלגופנו 3 אנזימים (חלקם חילופיים) לייצר אותה. המודל המוצע מתייחס לעיבוד כולל של נתוני ה- NO שמוביל להחלטות המערכתיות של גופנו. חשוב לשים לב שה- NO הרדיקלי הוא רגיש לכל שינוי סביבתי ובקלות יעלם ולא יגיע ליעדו הרחוק. כך ניתן להבין איך עודף מידע תהליכי, זיהום, חסימה או אפילו רוח פרצים (זוכרים? זה גז) יפריעו לתקשורת הזאת וישרו עלינו תחושת סטרס מעיקה. זה כמו לנסות לשמוע ברעש כבד או לשמוע את המסר שמנסה להעביר קול חלוש שאינו מגיע ליעדו. הפרעות כאלה בתקשורת יובילו בהכרח גם לביצוע לקוי של מטלות הגוף ויכולות להסביר את הקשר ההדוק בין מצבי סטרס ובין מצבי חולי בחברתנו.
אם אכן מערכת תקשורת כזאת מנווטת את חיינו לא קשה להבין את הפריחה של גישות טיפול אלטרנטיביות במערב. כמעט כולן מבוססות על הגברת יכולת הקשב ו/או הפחתת הפרעות ועל כך פרטתי במאמר "הצעה לאושר". לאחרונה אכן הראו שה-NO אכן יכול להיות מיוצר במקום אחד ולהשפיע במקום מרוחק בגוף. ועוד, מחקר שפורסם לקראת סוף 2008 הראה כי NO יכול להגביר העברת מידע לנוירונים במח גם שלא דרך הסינפסות.
שתי נקודות דיון על נשימה ניגזרות מהמודל המוצע ואשמח לשמוע את דעתכם עליהן –
1- ה- NO הוא גז הנפלט והנקלט גם בנשימה, מוגבר למשל בהימהום. איזה מסר אנחנו מעבירים ביננו כשאנחנו קרובים? ואיך משפיעה הסביבה על המעברים האלה? למשל, הדלקת נרות כמו כל תהליך בעירה יגבירו את יכולת המעבר של ה- NO הרגיש (אבל היזהרו מזהום אויר). גם יותר אנשים בחדר או פחות רוח פרצים יגבירו את יכולת התקשורת. לתקשורת טובה יש לשמור על איזון, עודף NOX (מיגוון תרכובות מכילות NO) עלול לשבש את התקשורת. אולי מכאן נובעים מינהגי עולם של טיהור הבית בעזרת עשן, כמו למשל ה"בכור". בכור זאת תערובת של צמחים, מינרלים ושרף עצים שמבעירים אותה, ואת העשן העולה בתהליך מפזרים בקפידה בכל פינות הבית. באנלוגיה לאינטרנט הייתי משווה את מינהג הבכור בסביבתנו לפירמוט המחשב.
2- הנשימה היא תהליך הקשור במודעות, בקשב מכוון, במעברים בין מודע ללא-מודע. האם מודעות היא תכונה גמישה והאם גזים כמו ה- NO הם בתווך ומשפיעים על יכולותיה? בסקר ספרות מקיף הראו קשר בולט בין NO ובין מיגוון שיטות רלקסציה, נשימה ומדיטציה.
במחקר שפורסם לאחרונה נמצא כי לטיבטים הגרים במקומות הגבוהים בטיבט עם רמות חמצן דליל, יש כמויות של פי 10 תרכובות NO בדם בהשוואה לתושבים מניו-יורק. האם זאת אולי אחת הסיבות שהנזירים הטיבטים מסוגלים להגיע לרמות קשב כל כך מדהימות? ואולי תגלית החולצות המשחררות NO תתרום ליכולת קשב???
על הקשר בין NO ומהלכי התקשורת בגופנו אפשר ללמוד גם מהמידע על יתרונותיה של הויאגרה וגם מהתוצאות של שימוש יתר בה המוליך לבעיות שמיעה או ראייה. הויאגרה הרי מעכבת את פירוקו של ה- NO. ויתכן שעודף מידע המתרוצץ בגופנו מוביל את המשתמש בויאגרה לעצור קליטת מידע נוסף מבחוץ – ראייה או שמיעה.
לאחרונה פיתחו ננו-חלקיקים משחררי NO היכולים לעזור לזקפה במריחה ישירה על העור, וזה אולי יהיה יותר טוב מהויאגרה שנלקחת בבליעה.
מעניין לציין שמצאו כי תרומות דם מאבדות מיכולתן להציל אנשים אם רמות ה- NO בהן פוחתות מדי…

וכדאי להזכיר ש- Pycnogenol שמיוצר מקליפת עץ האורן מיטיב עם בריאותנו על ידי הגברת יצירת ה- NO הטבעי. וגם שימו לב למיץ סמיך מאבטיח, הוא תורם כמויות גדולות של ארגינין שממנו מגיע ה- NO שכן הוא מכיל כמויות גדולות של ציטרולין שהוא הפרקורסור של הארגינין. או לדבש כמו גם לשום וגם לרימונים שהם, אבל כמובן לא רק הם, מגבירים את זמינות ה- NO בגופנו. כדאי לציין שרימונים נחשבים למייטיבים יותר מתפוחי עץ… ירקות (תרד, חסה, צנון) עתירי ניטרטים (שהופכים בגוף לניטריטים ול- NO) מגינים על הקיבה מאולקוס.
ועוד, ארוחה מועשרת ב- 80 מ"ג איזופלבונים של סויה הגבירה את פעילות הניטריק אוקסיד על התרחבות כלי הדם של נשים אחרי גיל המעבר.
J. Nutr. 138:1288-1292, July 2008

מעניין אם ה- NO שייך גם לאפקט המלהיב והמחזק של פעולות משותפות כמו שירה יחד או מצעדים?
Psychol Sci. 2009 Jan;20(1):1-5

כמו בכל תקשורת, איזון היא מילת המפתח ועודף הוא לא תמיד מצב יותר טוב, ראו את המודל שהציעו לנזק הקוגניטיבי-חברתי שמלווה התנהגות סכיזופרנית בעכברים – עודף NO.  מעניינת גם עמידות תאי הסרטן לכמותרפיה בעזרת ה- NO.
גם החיידקים נלחמים באנטיביוטיקה שנגדם בעזרת NO.

נראה שלא בכדי הגדירה לינדה סטון את בעיית החברה המערבית כתשומת לב חלקית מתמשכת הנובעת מהצפת המידע ומהניסיון שלנו שלא להחמיץ אותו. מעניין שגם משוררים מרגישים את זה, אני מניחה שהשיר במילניום הבא, ספר-הספרים שכתב עודד פלד מתייחס גם לזמינות ה- NO.

וגם מעניין לציין שמחקר חדש מראה כי יכולת הזיכרון שלנו תלויה במספר הקשרים בין הנוירונים ולא במספר הנוירונים…תקשורת…וגם, לא גודל המח קובע אלא האינטראקטיביות בין התאים…

ועוד שאלה, האם לדעתכם אכילת עלים ירוקים תשפר את הקשב שלנו? הם אכן מעלים את ריכוז ה-NOX בפלסמה שלנו…אולי זאת עוד סיבה לקדם תזונת סלט ירוק…וגם (בלי קשר לנושא רשימה זאת), אל תשכחו לפזר נבטי ברוקולי על הסלט שכן מצאו שהם מכילים כמויות גדולות במיוחד של sulforaphane האנטי סרטני.
בעקבות המחקרים המצטברים, הוצעה עכשו הצעה לשנות את רמות הניטרטים המאושרים לתזונה שכן הניטרטים מירקות מיטיבים עם הבריאות.

דרך אגב, על  NO בעולם הצומח, גם צמחים מדברים מרחוק ב"שפת" NO, מחקר מעניין הראה כי אבקת הפרחים pollen המתקרבת, מסמנת לשחלה/עלי stigma באמצעות ה- NO את התקדמותה. ועוד, על בקרה של NO בעולם הצומח.
ולסיום, האם סכנות הבריאות של תחמוצות החנקן השונות כמו NO2 שבאטמוספרה, שייכות גם לשיבוש מנגנוני התקשורת שלנו? 
ועוד הערה, המידע שפרטתי כאן נוגע לגז – NO, אבל גם CO (המדכא דלקתיות ושעוזר גם לחולי אסטמה או גם לנפגעי שריר) או H2S  שגם יכול לווסת לחץ דם וגם לסייע ללב פגוע ואולי גם יהיה תחליף לויאגרה, הם גזים/סיגנלים שימושיים שיכולים להיות רלבנטיים לשפה הבין-תאית הראשונית.

16 תגובות to “הגז ניטריק אוקסיד NO כסיגנל ברשת ה- Wellness שלנו”

 1. מירי Says:

  מעניין. יש לזה המון אפליקציות מעשיות – למשל, בתי ספר עתידניים יציעו חללי למידה רוויים ב
  NO
  לשיפור הריכוז ולהעצמת הישגים
  מה עם אוויר מהונדס, באמת? האם יש למקום עבודה זכות לשנות את הרכב האויר כדי לשפר את מידת הריכוז ויעילות עובדיו מבלי לידע אותם? שאלה אתית מעניינת.

 2. דינה ראלט Says:

  מירי, כבר עושים את זה בטח….בלי לשאול אותנו…האם ראית את הרשימה על חולצות הניטריק אוקסיד?
  http://www.notes.co.il/dina/31078.asp

 3. מירי Says:

  כן ראיתי, אבל רק אחרי שלחצתי על כפתור שיגור התגובה. תודה
  🙂

 4. יאיר Says:

  בהמשך לשיחותנו הקודמות, זה רק מראה לי עד כמה מרקורי הוא כוכב משמעותי במפת הלידה שלנו, היות והוא זה שמעביר אינפורמציה הן בגוף והן מחוצה לו, עוזר לנו לתקשר עם העולם, קשור גם לתנועה וגם לנשימה, ומבחינה בעקיפין גם קושר את כל אלה לNO. אולי זה פתח למחקר מחודש על כל מהותו של מרקורי במפות הלידה , ומכאן חזרה לנושא התקשורת הפנים-גופית בכלל
  . בכלל כל נושאי הניטריק למיניהו מעלה בי רעיונות מעניינים. קיפ אפ דה גו וורק, דינה.

 5. דינה ראלט Says:

  באמת יש לי צמידות הדוקה ביותר של השמש ומרקורי. מה הקשר בין מרקורי ובין עידן האינטרנט?

 6. shalom Says:

  אשמח אם תציגי תרשים המבאר במדוייק את אופן
  פעילות הניטריק אוקסיד ממש או דומה לתאור פעולה של נוירוטרנסמיטר אחר בגופנו

 7. דינה ראלט Says:

  שלום לשלום, איך הניטריק אוקסיד פועל זה תלוי באיפה ובמתי. צרפתי לך כמה סכימות לדוגמה…אבל מה שאני מתעניינת בו הוא לא אופן הפעולה המקומי של הניטריק אוקסיד אלא אופן הפעולה של מי שמעריך את כלל פעולתו בגוף. על זה אין עדיין מידע ואני חושבת שזה יהיה מודל דומה למערכת המרידיאנים של הרפואה הסינית.

  http://www.caymanchem.com/…/full/cayman2072.jpg

 8. יעל ישראל Says:

  השכלתי.

 9. תומר Says:

  אני לא מבין בכלל בביוכימיה ולכן לא הייתי רוצה לומר יותר מדי על עצם הגז, אבל התיאוריה מעניינת. מה שכן, תמיד צריך לזכור במחקרים שמתייחסים לקורלציה בין מולקולות כאלו או אחרות לבין מבינו הנפשיים שקשה מאוד לקבוע מה קודם למה: האם חדירת הגז למוח מאפשרת (לדוגמא) מצב רוח טוב, או מצב רוח טוב מאפשר חדירה של המולקולות למוח. לא שאני טוען שיש נשמה לא חומרית ששולטת בחומר של המוח – בכלל לא. אבל גם אם יש רק חומר עדיין ייתכן ש"השינוי מתחיל מבפנים", כמו שאומרים, ורק אחרי זה הוא משפיע על החוץ…

 10. דינה ראלט Says:

  ה תומר, הניטריק אוקסיד הוא רק "נשא" של מידע, אני לא נכנסת לשאלה איזה מידע הוא מעביר ומי מחליט מה ומתי…כמו שראית אני חושבת שיש לנו בגוף מערכת תקשורת דומה לאינטרנט שבה סיבה ותוצאה כבר לא רלבנטיים כמו בחשיבה לינארית. יתרה מזאת, אפשר להפליג עם הדימיון ולחשוב על תקשורת בין אישית המועברת בהבל הנשימה…

 11. גיא בן צבי Says:

  הי דינה
  הדיון בניטריק אוקסיד מרתק. עם זאת יש לי כמה הערות לגבי המסקנות או המשמעויות שאת נותנת למובאות.
  א. ניטריק אוקסיד NO היא אכן מולקולה מיוחדת במינה המהווה גם הורמון וגם נוירוטרנסמיטר (בהרחבת כלי הדם היא משמשת כהורמון ובהשפעה על מצב הרוח היא נוירוטרנסמיטר)
  ב. NO הוא מקרה פרטי של NOx . הx מסמן אוסף של אפשרויות לאטומי חמצן נוספים עם ערכויות שונות. למיטב ידיעתי רק NO כלומר ניטריק אוקסיד, שהוא אכן רדיקל "מתון" הוא בעל התכונות המיוחדות. כל יתר ה NOx אינם משמשים כתחליף ל NO. שימי לב גם לגודל המולקולה. ברגע שמדובר ב NOx אלו מולקולות מאד גדולות שלא עוברות בקלות את ממברנות התא. שוב למיטב ידיעתי יתר נגזרות ה NOx מלבד NO הן או לא מועילות או רעילות.
  ג. במובאות שהבאת אין שום אזכור לכך שNOx הוא דבר טוב. במאמר על הנרות והקטורת מוזכרות רק השפעות שליליות של הקטורת בכך שהן מעלות מצורה דרסטית את ריכוז ה CO והפורמלדהיד שהן מולקולות רעילות ביותר. אמנם מוזכרת עליה ב NOx אך כאמור אין טענה שזו מולקולה מועילה.
  במאמר היפני על NOx במזון יש משהו מוזר. לא הגעתי לקרוא את הטקסט המלא. האם יתכן שהם מתכוונים שאכילת ירקות מעלה את רמת ה NO בדם וקוראים לזה NOx?
  בכל מקרה כמזהם אויר הNOx הוא אוסף של מולקולות שבשדרה שלהן יש חנקן וחמצן. NO נקי הוא צורה נדירה יחסית, קצרת חיים, ונוצרת בתוך הגוף על ידי האנזימים של הגוף ולדעתי קשה מאד לקבל אותו ממקור חיצוני. לכן התזה שאת מציעה ש NO מהווה את "ערוץ התקשרות הרוחני" בהקשר של קטורת או אפילו הבל הפה בין אנשים נראית לי קצת מרחיקת לכת.
  בברכה
  גיא

 12. דינה ראלט Says:

  ראשית מסקנתך הסופית שאני אולי מרחיקת לכת היא נכונה…אבל לא תמיד להרחיק לכת זה טעות…אני חושבת שהניטריק אוקסיד הרגיש נהנה ממיגוון ה-
  NOX
  בזה שהם מעבירים עבורו את החלק הפעיל…אחרת הוא יעלם ולא נוכל לשער שהוא פעיל למרחוק… מה דעתך על הימהום?

 13. עודד פלד Says:

  מה אומר ומה אדבר? מרתק. מוריד את כל כובעי

 14. דינה ראלט Says:

  תודה

 15. ליאור Says:

  אבל בשלב זה אני לא רואה על מה היא מבוססת.

  קשה לדעת על מה מבוססים מנהגים עתיקים שמשתמשים באש ועשן, אבל ספק אם ממציאיהם הקדמונים ביססו אותם על רמת ה-NO, וכל קשר כזה הוא בלתי ניתן להוכחה.

  ההבדלים בין ניו-יורק לטיבט לא מסתכמים רק ברמות ה-NO. יש עוד כמה הבדלים בין שני המקומות שיכולים להשפיע על מי שחי בהם. מה גם שלא ברור שלטיבטים יש רמות קשב גבוהות יותר מאשר לניו-יורקים (המאמר שקישרת אליו כלל לא עוסק בנקודה הזאת).

  התאוריה היא לא בלתי מתקבלת על הדעת, אבל בשלב זה אני לא רואה סימן כלשהו לכך שהיא יכולה להיות נכונה. אם באמת ה NO משמש כאמצעי תקשורת כלשהו הוא צריך להפיק אות. ברגע שניתן לאפיין את האות הזה התמונה הפוכת לברורה הרבה יותר.

 16. דינה ראלט Says:

  אני לא רוצה לחזור על כל מה שנכתב אבל בגדול היא מבוססת על החיוניות של הניטריק אוקסיד ועל הקדמוניות שלו.
  http://nettingno.blogspot.com/2008/01/was-nitric-oxide-archaic-communication.html
  נראה לי שזה יהיה בזבוז אבולציוני נורא שלא להשתמש בגז הזה כסיגנל מרכזי. בקשר לאופי הסיגנל, אתה צודק אבל זה ייקח עוד זמן עד שמישהוא יפענח את השפה…דרך אגב, יש לי רעיון ואני מחפשת שותף למחקר מהתחום…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: