סדר, בלגן, מאגרים וגם השמנה

כשרציתי ל"התאמן" בדרך החשיבה המזרחית, החלטתי ללמוד את אמנות המיקום – הפנג שווי וגם כתבתי יחד עם שותפתי (תרצה סמית-קיטל) ספר בתחום. מזמן רציתי להציע ניסוי לבחינת השפעת הסדר על חיינו ובעידוד מיכל החלטתי לכתוב את הרשימה הזאת.
הסדר הוא אולי הכלי רב-העוצמה והמשמעותי מכל הכלים לתיקון הבית. בפילוסופיות המזרח כמו גם במערב, אי-הסדר בבית משקף את אי-הסדר בחיי דייריו. קחו לדוגמה את המראה הטיפוסי לחדרו של מתבגר. תקופת הנעורים, המאופיינת בבלבול ובגיבוש זהות, משתקפת באי הסדר בחדרו של המתבגר. סדר מעניק מרחב פתוח וחופשי מהפרעות לזרימה מאוזנת של האנרגיות שלנו. אין הכוונה שכל חפץ בבית צריך להיות קבוע במקומו ובלתי ניתן להזזה. משמעות הסדר היא איזון ותנועה בין מרכיבי הבית הדרושים לנו. כל שינוי בסדר הבית או באי-הסדר שבו יכול להשפיע עלינו ישירות, החל מפעולה יומיומית כמו פינוי אשפה ועד לשינוי סדר הרהיטים בבית, קניית רהיטים חדשים או סילוק חפצים ישנים שאצרו בתוכם השפעות שליליות. כל אלה יכולים להשפיע באופן משמעותי על חיינו.
סיפורים על השפעת הקסם שבסידור הבית, הארון ואפילו שולחן העבודה על חיינו, יכולים למלא ספר עב כרס. והפעם אני מציעה כאן לעשות ניסוי באנלוגיה שבין המאגרים בבית ובין השמנה…
אם השמנה היא תולדה של מאגר לעתיד לא ידוע, ואם הבית מייצג תמונת מראה שלנו, הרי שחיפוש קפדני אצל כל שמן יגלה בקלות מאגרים שבדירה. מסמכים שאנחנו שומרים, ספרים, בגדים ישנים, נעליים, מגירות עם פרטים קטנים וכד'. אל תדאגו, לא כל מאגר מייצג השמנה, אני בטוחה שתמצאו אנלוגיות נוספות…
כאן יש הזדמנות לבחון את יחסי הגומלין ביננו ובין סביבתנו. למשל, החלטתי לזרוק מהארון שלי בגדים שלא השתמשתי בהם יותר משנתיים… ובמקרה או שלא במקרה בא לי לנסוע קצת אחר כך לכמה ימי צום מיצים…אני אשמח אם תצטרפו לניסיון ותנסו לזרוק/לסדר מאגר שצברתם ובואו נראה איך זה ישפיע עליכם.
סידור הבלאגן גורר עימו השפעות רבות (לאו דווקא הרזייה) למשל, בדיקה מחודשת של מערכות יחסים אישיות. כשאתם משליטים סדר בביתכם או במשרדכם, כדאי לנצל את ההזדמנות ולהיפטר ממערכות יחסים מעיקות. לידיד שלי היה אוסף ספרים שנערם במשך שנים ומילא את החדר הקטן בו הוא התגורר. כשפינה מביתו את הספרים הישנים שכבר לא מצא בהם עניין, שם לב שבמקביל מסתיימים גם קשרים חברתיים רבים שהעיקו עליו ושאותם גרר בלי משים במשך שנים.
כדאי לבדוק כל אזור בבית, גם מקומות נסתרים מעין, כמו הארון, המחסן, המרפסת האחורית או המרתף. אם אתם היחידים שמבחינים באי-הסדר, אתם גם הראשונים להיות מושפעים ממנו לרעה. בחנו את האזור העמוס ביותר בביתכם, זה שלהרגשתכם דורש טיפול מיידי, ושאלו את עצמכם את השאלות הבאות: עד כמה נחוצים לכם כל החפצים הנמצאים בו? עד כמה חפצים אלה יקרים לליבכם וחשובים לכם? את החפצים שאינם תורמים לכם דבר, ואולי אף מכבידים על  רגשותיכם, סלקו בהקדם מביתכם ומחייכם. לאחר מכן עברו גם על שאר האזורים בבית. סידור הבית ישחרר אתכם מהשפעות שליליות ומתחושות לא נעימות. סביבתכם היא השלוחה שלכם, וגם לה, כמו לגופכם, מגיע לנשום, להתאוורר ולהיות נקיה מחסימות.
"אם תרצה לדעת את האמת על אדם, המקום להשיגה הוא הסביבה בה הוא מתגורר" (אמרה סינית)

7 תגובות to “סדר, בלגן, מאגרים וגם השמנה”

 1. הזוייה Says:

  יש אנשים שחיים בכאוס בבית בגלל שהחיים שלהם לא מסודרים.
  הרשומה שלך באה לי בדיוק בזמן, השבוע הוצאתי מהחיים שלי את החץ שפצע אותי, ויום למחרת קיבלתי את הג'ננה והסתכלתי על הארון כאילו הוא מחטט בנשמה שלי וחונק אותי בטינות, האשמות ומזמין אותי למרתף העינויים שיצרתי. הוצאתי את כל הארון, זרקתי תיקים בלי רצועות, נעליים, בגדים שגדולים עלי.

  לגבי ההשמנה, לאחרונה השלתי מעלי שלושים ושתיים קילו- אני חושבת ששחרור האוכל והתשוקה אליו היא פתח להכניס תכולה חדשה, קצת יותר מאורגנת ומסודרת.

  אהבתי. תודה לך

 2. נטשה Says:

  בית מסודר הוא פשוט תנאי לחיים טובים, זה כל כך מובן מאליו.
  אני מסתכלת כאן על ערימת המסמכים ודוח"ות כרטיב האשראי שעל שולחן העבודה שלי, המקום היחיד בבית (המסודר והאהוב עלי מאוד) שיש בו בלאגן. לא מקרה, כי מאז ומעולם הדבר השנוא עלי הוא טיפול בכספים ובבירוקרטיה לסוגיה, והזנחת ערימת הניירות הזו משקפת איזור בחיים שבו אני חלשה במיוחד. לא תמצאי בלאגן בכוננית הספרים שלי, במטבח או בארון הבגדים. אז מעניין הרעיון הזה, שהערימה היא לא רק שיקוף של מצב דברים, אלא גם גורם משפיע, ומי יודע מה ישתנה בחיי אם אסדר אותה. אני מיד ניגשת לזה! ברגע שאגמור לגלוש. מקסימום מחר. או בעצם, רק בסוף השבוע יהיה לי באמת זמן לזה!…

 3. טל גלילי Says:

  בין סדר בבית לסדר בגוף – זה לדעת ולהרגיש ביטחון על איפה קונים מצרכים או אוכל, מתי אוכלים ומה אוכלים.
  (והרמה היותר גבוה – זה איך כל מזון משפיע עלינו. ורמה הרבה יותר גבוה, זה איך מזונות שונים משפיעים עלינו ביחד- ובאיזה הקשר ריגשי שלנו)

  שמתי לב שהרבה אנשים מזניחים את הצד הזה של הסדר בחייהם, ועל אף שלא ביררתי האם אפשר להגדיר את ההשפעות של אלו כ"מובהקות", הרי שאינטואטיבית אני מרגיש שישנו קשר.

  ואגב, נקודת המפגש של שני ה"סדרים" הללו – הוא המטבח. עד כמה המטבח שלנו מאורגן לנוחיותינו, זה שאלה טובה לכולם 🙂

  טל.

 4. דינה ראלט Says:

  להזויה שלום, אהבתי, תודה לך

  לנטשה שלום, עלית על נקודה מעניינת שזה לא תמיד פשוט לסדר, אפילו כשרוצים…אז אנא ספרי לנו אם תצליחי וגם מה יקרה…

  לטל שלום, אני מניחה שיש קשר לתזונה אבל למה אתה מדגיש דווקא את הקשר הזה ולא למשל את היכולת/הזדמנות לפעילות גופנית? או לדברים אחרים…

 5. אלקה יפה Says:

  הבעיה הנצחית היא זמן.למדתי כבר שאם אני רוצה לקדם נושא כלשהו באופן רציני – אני קודם כל עושה סדר באחת הפינות של הבית…בעיקר בניירת הרבה שצבורה אצלי…אך כדי לעשות זאת אני צריכה לפחות חצי יום (אחרת חבל להתחיל…) ואת חצי היום הזה אין לי…כאשר אני קוראת כאן את מה שכתבת וגם את התגובות – תיאורטית זה נראה לי מאד וגם מעשית אני יודעת שהסדר הוא מפתח להרבה דברים אך המילכוד הוא: כאשר אני קוראת זאת (ועוד דברים מעניינים אחרים) נשאר לי פחות זמן לעשות סדר…גם התגובה הזו לקחה לי עוד קצת זמן…אז מה עושים?
  עדיין די מבולבלת – אלקה

 6. Sarit Says:

  כבר זמן רב שאני מתכננת. מכינה רשימות של איך דברים בבית צריכים להתארגן. הכל התחיל מהתחושה העמוקה שאני נכנסת לבית שהוא לא בדיוק לטעמי. חששתי מאוד. התחלתי ומאותו רגע כל יום אני זורקת וזורקת ובעיקר נותנת. אני משננת לעצמי שמעט זה ניפלא ואין צורך בכל כך הרבה. זה קושי עצום למי שאוגר וחושש להשאר עירום.
  כן, בד בבד עם הניקיון בחדרי הבית, הצביעה, הארגון מחדש, זריקת הניירת, המיטות, השידות והפריטים המעיקים משתנים הרגלי האכילה. פחות זה ניפלא. יש התבוננות בכל מעשה ומעשה: זה נכון לי? זה בדיוק מה שאני רוצה?
  יש לי הרגשה שאני רק בתחילת התהליך…
  דינה תודה על הטקסטים. הם מרתקים

 7. דינה ראלט Says:

  הרעיון להיזכר בסדר במטבח הוביל אצלי את ההרזייה האחרונה שלוותה את הפסקת צריכת מוצרי החלב..
  http://www.notes.co.il/dina/48682.asp

  למרות שאני יודעת, זה תמיד מפתיע לחוות מחדש
  ואני ממליצה פשוט לעשות תרגיל סדר ולשים לב מה קורה…שרית את בוודאי חווה כי את בבית אחר…ואלקה לך רציתי להזכיר שהבעייה היא לא זמן אלא זמן בשבילך…
  בברכה לשתיכן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: