מי יגיד די לחברות התרופות? תרופת הרזיה מסוכנת

כשהייתי קטנה לימדו אותי על הרוע והכי היו מפחידים אותי עם הפושעים הגדולים, עם המאפיה וכמובן עם המלחמות. מאז שגדלתי והתחלתי להתעניין ברפואה אני שמה לב שהנזקים שגורמות חברות התרופות הם ענקיים לעין ערוך מאלה שמניתי לעיל….ואיכשהוא לא יוצא להם שם של מסוכנים שמאד מאד כדאי להיזהר מהם.
מי שגרמה לי את הזעם הכי גדול היתה חברת גלקסו-סמית-קליין GSK שהוציאה תרופות נגד דיכאון לילדים ובני נוער למרות שהיו בידה נתונים שהן לא עוזרות…גם כשילדים נפגעו הם לא טרחו להסיר את התרופה מהשוק ורק בעקבות תביעת מדינת ניו יורק העלתה החברה לרשת את מימצאי המחקרים עם הנוער והודתה שהעלימה את התוצאות המראות שהתרופה אינה עוזרת לצעירים.
אחרי זמן הוציא ה- FDA אזהרה לרופאים ולמטופלים (ילדים ומבוגרים) לעקוב בקפידה אחרי המשתמשים בתרופות נגד דיכאון מפאת החשש להתאבדות המלווה את השימוש בתרופות אלה.
ומה קרה לחברת GSK שגרמה במודע למותם של הצעירים? עד כמה שידוע לי בינתיים שום דבר… אל תשכחו, זאת חברת התרופות השנייה בגודלה בעולם. היא נתבעה ובמקרה הטוב תאלץ לשלם פיצויים למשפחות…כאילו שאפשר לפצות הורה על מות ילדו… בינתיים… פורסמו מסקנות הועדה שאישרה כי החברה אכן הסתירה מידע על סכנת ההתאבדות הכרוכה בשימוש בפקסיל.
ויתרה מזאת, בפברואר 2008 התפרסם סקר מקיף שהראה שהתרופות נגד דיכאון לא ממש עוזרות למדוכאים… וגם, הן קשורות עם יתר שומן ואולי אף מקצרות חיים (נבחן על elegans). 

ועכשו אותה חברה GSK נתבעת גם לגבי תרופת האבנדיה לסוכרת…מעניין להוסיף שהמדען שהתריע נגד השימוש באבנדיה פוטר מצוות המומחים של ה- FDA. לאחרונה מצאו עוד נזק המלווה את השימוש בתרופת האבנדיה – עצמות פריכות ושבירות.
ושוב, אותה חברה GSK, יצאה עם תרופת ההרזייה Alli המונעת ספיגת שומנים (זוכרים את אורליסטט/קסניקל?). הפעם המניפולציה "נהדרת", הם השיגו אישור למכור את התרופה ללא מירשם. התרופה זמינה לכל, כולל לבני הנוער, עלולה לגרור עם השימוש בה התנהגות חולנית ומדאיגה שכן המוני בני נוער רוצים לרזות. ואף אחד לא אומר כלום…למה? אחת הסיבות היא שיועצי ה- FDA מעורבים כלכלית בחברות התרופות. ועוד היבט לחשוב עליו, האם ה- FDA הופך להיות חברת תרופות? כדאי לשים לב לתגובה המתחמקת של ה-FDA לניסיון לשפר את האמינות בבחינת בטיחות התרופות. בפועל ה- FDA בוחן רק כ- 1% מכל מחקרי התרופות המאושרים על ידו.

התרופה Alli המונעת ספיגת שומנים מהמעי, פוגעת בין השאר, גם בספיגת כל הויטמינים השומניים כמו ויטמיני A ,D ,E.
מישהוא ידאג לנוער? שלא לדבר על שאר תופעות הלוואי (למשל פגיעה בכבד) שתוכלו לתאר לכם במניפולציות שומניות במערכת העיכול שלכם.
ומה קורה ברגע שמפסיקים לקחת את התרופה – משמינים… אז האם ממליצים מנהלי החברה לקחת את התרופה כל החיים? ראו את כתבתו של ד"ר מרקולה.
שומו שמיים ולאף אחד לא אכפת… בעצם לא לגמרי נכון, קבוצת "האזרח הציבורי" בארה"ב הגישה תביעה ל- FDA להסיר את התרופה מהשוק. אצל המשתמשים באורליסטט (תרופת האם) נמצאו מיבנים חריגים במעי הגס, מוקדים כאלה יכולים להוביל להיווצרות גידולים סרטניים. התביעה נדחתה
וזה לא הכל, גם המחאה הציבורית נגד ה- FDA הולכת וגדלה כמו למשל ה- Health Freedom Protection Act שהוגש לבית הנבחרים. כדאי לשים לב שתעשיית התרופות מעבירה לקונגרס האמריקאי יותר כסף מכל תעשייה אחרת. בעשור האחרון הם העבירו למעלה מביליון דולר. ויתרה מזאת, בסקר המחקרים על תרופות דיכאון שהוגשו ל- FDA נתברר שכשליש לא פורסמו, ובשליש הזה איכשהוא נתקבצו המימצאים השליליים על התרופות.
ד"ר מרכולה רומז שייתכן ואנו קרובים לסוף עידן חברות התרופות הענקי
ות
, האמנם? הנה גם מאמר שלו על ההשפעות הקשות של"מדיניות" הפיסיכיאטור יוסף בידרמן בשיווק תרופות פסיכיאטריות מזיקות לילדים.

ובלי קשר –  האם ידעתם שגם עם תרופת הרזייה אחרת ה- Rimonabant/Acomplia (מפחיתה  תיאבון) עלו  חשדות שהיא קשורה במחשבות אובדניות גם אצל כאלה שמעולם לא סבלו מדיכאון? האזהרה יצאה…אכן גם מחקר נוסף מאשש את הסכנה המוגברת מהאקומפליה לדיכאון ולחרדה.
סוף, סוף מפסיקים את השימוש, ההודעה של ה- EMEA.
 
הבעייה קיימת כמובן גם בהרבה תרופות אחרות שהמחקרים שלהן ממומנים על ידי החברות המייצרות אותן. ראו את הבלוג של ליאור שמיר. ראו גם את הבעייתיות/חוסר יושר בגישות השיווק של חברות התרופות…

ועכשו התחיל הדיון גם עם אגודת הפסכיאטרים האמריקאית והאינטרסים המנוגדים שלה לתעשיית התרופות.
Psychiatric Group Faces Scrutiny Over Drug Industry Ties
ביקורת על שיווק תרופות סכיזופרניה ומניה-דפרסיה כל החיים בלי לראות שהרבה פעמים הן הופכות להיות מיותרות..

ואם אין טעם להשתמש בגלולות להרזיה…
מה דעתכם על התעמלות, סלט וחיבוק להרזייה? זה לא יותר נעים?

 

ועל שחיתויות חברות המזון נדון בזמן אחר…

19 תגובות to “מי יגיד די לחברות התרופות? תרופת הרזיה מסוכנת”

 1. אמא לשני ילדים Says:

  למעשה, התעמלות סדירה (באור יום, באוויר הצח) עוזרת יותר מכל תרופה נגד דיכאון.

  וזה לא סתם חוכמה סבתאית – תוצאות מחקרים הראות את זה.
  כאן לינק שגיגלתי:
  http://findarticles.com/p/articles/mi_m0675/is_3_18/ai_62342798
  אבל יש עוד ועוד ועוד. דיכאון קל עד בינוני מופג ברוב המקרים על ידי התעמלות.

  אני לא בטוחה שאי פעם בדקו את השפעת הסלט והחיבוק על דיכאון, אבל השכל הישר אומר לי שאדם שגופן מוזן כיאות ומקבל חיזוקים חברתיים ותחושה שהוא בעל חשיבות לאנשים סביבו יהיה מדוכא פחות מזה שאין לו את היתרונות האלה.

 2. דינה ראלט Says:

  לא בכדי קראתי ל"רשימה" הזאת בשם – שיר השרירים.
  נדמה לי שאין כמעט מדווה שהפעילות הגופנית לא מקלה עליו. היום למשל פורסם איך ההתעמלות עוזרת לחולי סוכרת יותר משינויי תזונה
  http://www.sciencedaily.com/releases/2007/06/070614105308.htm
  אמרתי כבר מזמן, בבית ספר צריך ללמד תנועה כל יום …כולנו נדע יותר

 3. מואיז Says:

  ונגד מכשף השבט אין הרבה מה לעשות.

  מה גם שהם מגלגלים כל כך הרבה כסף שהם יכולים לקנות את כולם

  כפי ששר ספרינגסטיין

  ONCE I MADE YOU RICH ENOUGHRICH ENOUGH TO FORGET MY NAME

  בכל מקרה ככל שיותר אנשים יותר מודעים לתעשייה הזו, לעושרה ולשחיתות שלה, כך יינצלו יותר אנשים בבוא היום.

  וזה לא אומר שהמדע המודרני לא הציל ולא מצי הרבה אנשים, רק שהאנשים שסובלים מכך הולכים ומתרבים, עד כדי כך שההפסד הולך וגובר על הרווח.

 4. יעל גגלר Says:

  זו אותה חברה שאחראית ל'אבנדיה', תרופה שאמנם מורידה את רמת הסוכר בדם אבל על הדרך מעלה את שיעורי התמותה ממחלות לב וכלי-דם ב-64 אחוזים!
  בעצמי כתבתי על זה כאן:
  http://www.nrg.co.il/online/43/ART1/585/882.html

  מכל מקום, GSK אמנם אשמים אבל הם אינם האשמים היחידים, לדעתי גם לא העיקריים. ב'ניו-יורק טיימס' אפשר לקרוא על כך שדיווחים על השפעותיה של התרופה הגיעו ל-FDA, לידיה של ראש מחלקת 'מעקב אחר תרופות מאושרות', וזה קרה לפני יותר משנה. העביר לה את זה אחד העובדים שלה, שבכלל חקר תופעת-לוואי אחרת של התרופה. היא מצדה דווקא נורא רצתה לעשות משהו בנדון, אבל שיחה עם הבוס גרמה לה לרצות פחות. היא ירדה מזה, אחרי שנה עזבה, ועכשיו כשהרוחות סוערות היא נזכרת לספר. לאחרונה התברר שגורמים נוספים התריעו ומחאו בפני המינהל, וגם הם הושתקו (או סתם צעקו עד שנגמר להם הקול. הרי היום כבר לא צריך להשתיק, מספיק לחכות). מכל מקום, הטיימס מדווח על זה חלקית, ממש לא בהרחבה, אבל אני מקשרת דווקא אליו מאחר שהוא מציג את זה לצד פרשיות אחרות שקשורות לתרופות אחרות שהמינהל אישר. זה מרתק. בעיקר מרתק כי אין רופא שיכול לומר שהוא לא ידע על הסיכון שכרוך באבנדיה (וכמה מטופלים כאלה יש?). האינפורמציה אולי משייטת און ליין, אבל היא יכולה להמשיך לשייט עד מחר וזה לא ישנה. עם ובלי קשר לאישוריו וטיוחיו של ה-FDA, למידע אין ערך בהיעדר שיקול-דעת (וכמובן, לנוכח כל-כך הרבה כסף).

  http://www.nytimes.com/2007/06/11/washington/11fda.html?_r=2&adxnnl=1&oref=slogin&adxnnlx=1181563930-LsqHmiZ9zWXF7P/GmkXFeQ&oref=slogin

 5. דינה ראלט Says:

  חברות התרופות אכן בעלות כל כך הרבה כח שזה מפחיד…
  ואווו גם אבנדיה של סמית-קליין? בדיוק גם אני כתבתי עליהם לפני כמה ימים
  http://www.notes.co.il/dina/32553.asp
  חברה שצריך להיזהר ממנה…

 6. יעל גגלר Says:

  להיזהר זו המלצה מאופקת למדי. השערוריות שנקשרו במפלצת התרופות הזו מתחרות אחת בשניה במידת מזעזיותן, ואני כמובן, או לא כמובן, רומזת לפרשת היצור המוגבל במתכוון של התרופה AZT (נגד איידס). העולם מר ואכזר, אין ספק, ותארי לך שזו פעם שניה שאני רושמת את התגובה הזו בגלל קוד הפעלה שגוי (לכאורה). בכל אופן, האשימו אותם בכך שרשמו פטנט על תרופה קיימת, לא פחות, ושאחר-כך השהו את הפטנט, והגבילו ייצור בכוונה, ושיווקו במחיר שהוא פי מספר מבהיל מעלות הייצור… דברים כאלו ("לכאורה"). אבל כל זה עבר ונשכח. אחרי הכול, זה היה לפני יותר משנה.

  (לא ידעתי שכתבת על אבנדיה, אני מתנצלת)

 7. אזרח. Says:

  החברה מחוייבת אך ורק לרווחים שלה,ולבעלי המניות.
  לא לשום אחריות חברתית.

  כה אמר הגורו של ביבי,ממשלות ישראל,ופס הייצור של הקלקלנים החדשים.

  הנה מסה קטנה מ1970 ,המראה מה חושב פרידמן על התאגיד.המוסד שבה כיום במקום המדינה.
  לדעת פרידמן,לתאגיד(שהוא המדינה בפועל)אין מחוייבות חברתית לכלום,פרט לרווחי בעלי המניות שלו.

  http://www.colorado.edu/studentgroups/libertarians/issues/friedman-soc-resp-business.html

  The Social Responsibility of Business is to Increase its Profits

  אימרה של מילטון פרידמן:
  Milton Friedman

  "Asking a corporation to be socially responsible ,makes no more sense, than asking a building to be."

  So the questions is, do corporate executives, provided they stay within the law, have responsibilities in their business activities other than to make as much money for their stockholders as possible? And my answer to that is:, NO. they DO NOT.

  Milton Friedman, American economist.

  כיום,התאגידים הבין-לאומיים,הם המדינות האמיתיות.
  הם השולטים בעולם.מדינות מקומיות,רוקדות לצלילי החליל של התאגידים הבין-לאומיים.

  http://www.pcdf.org/corprule/failure.htm

  When Corporations Rule the World
  2nd Edition
  by David C. Korten

 8. דינה ראלט Says:

  אין כמוכם צודקים…
  אני חושבת… מה אפשר לעשות? אולי בעצם צריך להפיץ מידע בציבור בכל דרך אפשרית ולשכנע אותו להתחיל לקחת אחריות ולסמוך רק על עצמו בהחלטות בריאותו. לפחות את המידע הזה, על תרופת ההרזייה ללא מירשם, אני אפיץ חזק בסביבתי…

 9. מיכל Says:

  מעבירה לתפוצות המייל.

  דינה תודה רבה.

 10. א Says:

  GSK לא יותר גרועים מחברות דומות כמו פייזר, מרק, אסטרה-זנקה, נובארטיס, ו…כן, אפילו טבע. בארון של כל אחת מהחברות הללו יש מאות שלדים שרק חלקם הקטן נחשף לציבור. ניסויים סודיים בילדים באפריקה, ניסויים בקשישים ללא ידיעתם, זיוף תוצאות ניסויים בבע"ח ובבני-אדם, הסתרת תופעות לוואי מסוכנות, המצאת מחלות יש-מאין ועוד הם צעדים מקובלים בתעשיית התרופות. וכפי שכבר נכתב פה, החברות האלה עשירות מספיק כדי לגרום לציבור לסלוח להן על הכל, ועוד לבנות לעצמן תדמית אלטרואיסטית של חברות שמטרתן היא להציל חיים ולשפר את איכות החיים ולא רק למקסם את רווחי בעלי המניות שלהן על חשבון הציבור ובמיוחד הגורמים החלשים שבו.

 11. גיא בן צבי Says:

  הסיבה להשמנה איננה אכילת שומן ואיננה תחושת רעב.
  כל פיזיולוג וביולוג (לצערנו רופאים אינם פיזיולוגים בדרך כלל) יודע שהגוף מיצר שומן מסוכר, כלומר גלוקוזה, ולא משומן, כלומר לא מחומצות שומן.
  לכן אכילת שומן איננה משמינה, אלא באופן קאונטר איטואיטיבי בעצם מרזה. לעומת זאת אכילת סוכר ועמילן (קורן פלקס, לחם, דגני בוקר, פופ קורן, פיצה, אורז, קינואה, אבטיח וכו')שהם המקור המידי לגלוקוזה בדם גורמת לעליה ברמת הגלוקוזה בדם (ובכך לסכרת) וכאשר מתחילה תנגודת אינסולין עודף הסוכר הופך בכבד לשומן.
  לכן דיאטת אטקינס כל כך מצליחה להוריד במשקל וברקמת השומן- מפני שהיא מכניסה את הגוף למצב היפוגליקמי.
  ולכן כל התרופות לתחושת סובא או למניעת ספיגת שומן לא יועילו לעולם להורדת משקל.
  מה שכן תרופות למניעת ספיגת שומן הן מסוכנות ביותר מפני שהן מונעות ספיגה של כל חומצות השומן ושומן הוא אב מזון חיוני ביותר.
  מי שמעונין בעוד מידע בתחום הזה מוזמן לצפות במצגת לחיות ללא תרופות שבקישור. המצגת בפורמט פאור פוינט ומומלץ להוריד אותה למחשב ולצפות בה במוד מצגת כי יש הנפשה חשובה.
  http://www.omega3galil.com/articles.asp?lang=1&aid=4
  עוד מידע מאמרים ומחקרים בתחום של תזונת שומן באתר שלי אומגה 3 גליל בעמוד מאמרים.
  גיא

 12. דינה ראלט Says:

  מיכל, אין כמוך…
  א, גם מדברך ניתן להסיק שעדיף לא לסמוך על מידע המופץ על ידי החברה המשווקת והגיע הזמן לקחת אחריות על בריאותנו.
  גיא- נקודה חשובה להבנה מורחבת של הבעייתיות בתרופה החדשה….זה עושה את העניין עוד יותר מטעה את הקהל הנאיבי.

 13. אסי סיקורל Says:

  לפעמים עצוב שיש פיגור באישור תרופות חדשות על ידי משרד הבריאות בישראל.
  לפעמים שמח.
  עד שמאשרים – מגלים דברים.
  Rimonabant
  עוררה את חשדי כבר מההתחלה. תרופה שמבוססת על רצפטורים קנבינואידים – שמשרה אנטי מאנצ'יז נראתה לי כעיוות גדול מדי.
  מצד שני, השיפור שלה בפרופיל המטבולי ניכר ומסעיר.
  הדבר העצוב ביותר בחברות התרופות הוא הפיתוח הסלקטיבי של תרופות למחלות העולם הראשון – ובוב בזמן הזנחה פושעת של הטיפול במחלות החשובות לא פחות – מלריה, שחפת וכדומה.

 14. דינה ראלט Says:

  הדבר העצוב הוא לא רק הפיתוח של התרופות הריווחיות אלא שיותר מ- 50% מהמחקרים בעולם ממומנים על ידי חברות התרופות אז אין מי שיקדם מחקרי בריאות שאינם קשורים בתרופות. השתתפתי בכינוס בינלאומי על סוכרת והשמנה ומתוך מאות המשתתפים דיברו רק בודדים על חשיבות הפעילות הגופנית. מה ירוויחו חברות התרופות לסוכרת אם כולם יתעמלו כל יום? שאלה קשה יותר – מה הם ירוויחו אם נהיה בריאים?

 15. י.ד. Says:

  כל הכבוד דר' ראלט שיצאת כנגד חברות התרופות הקונות את כל מי שיכול לתמוך בהם בטובות הנאה ואלו לא יכולים לעמוד בפיתוי.

  כתוצאה מזה ממליצים רופאים על תרופות שהם לא יודעים מה טיבם, או שיודעים ומעלימים עין.

  רק לראות את ארוחות השחיתות המוגשות לרופאים בכנסים בא להקיא.

  אלו רק פרפראות. הם קונים את המנהיגים של ארצות בכסף, וכבר ידוע שצרפת למשל שבויה בקסמן, הם מנהלים את העולם וזו מלחמה מלוכלכת כי הם מופיעים בתור מצילי נפשות ובעצם מה שהם עושים זה מנוי לחיים על תרופות לתופעות הלוואי של התרופות הקודמות שלקחת. לאט לאט האדם המשתמש נעשה נכה, גופנית ואף נפשית לעתים קרובות של תרופות אל

 16. דינה ראלט Says:

  כמו שאמרתי כבר כל מה שנותר לנו לעשות הוא לקחת אחריות וללמוד איך לנהל את בריאותנו…אולי לא סתם נכתב הספר
  "The end of meicine"
  http://www.andykessler.com/andy_kessler/2006/07/my_book_the_end.html

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה) Says:

  http://business.msn.co.il/msnBusinessChannel/Business.htm?pageURL&http://business.msn.co.il/msnBusiness/Trading/200706/20070617163600.htm

 18. עלי דפנה -שילוב Says:

  במקרה הגעתי לאתר שלך דינה ואני נפעמת על כל מילה כתובה כולל התגובות התומכות.
  אני מאמנת אישית להרגלי אכילה בשילוב ספורט ודוגלת בדרך ה "טובה והישנה" של אכילה מאוזנת וספורט יומיומי. התוצאות טובות שביעות הרצון ומצב הרוח עולים, האנשים שלוקחים כדורים אולי מחפשים את הדרך הקלה וכאן הם מוצאים תשובה שזו בעצם הדרך הלא נכונה.
  תודה דינה וחברים על כל המידע.
  דפנה לוי 054-5468336

 19. דינה ראלט Says:

  תודה ואשמח אם תגיבי מניסיונך…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: