חמשת האלמנטים (פאזות)

על פי הפילוסופיה הסינית, חמשת התהליכים/אלמנטים הפועלים בכל סביבה קיימת הם עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. כיוון שגם האדם מורכב מכל חמשת האלמנטים, הוא ירגיש נוח אם בסביבת המגורים והעבודה שלו יהיו מיוצגים כל האלמנטים האלה. איזון בין האלמנטים הוא אחד הכלים המשמעותיים בפנג-שווי שבעזרתו אפשר להשיג בקלות יחסית תוצאות חיוביות. אם אתם מרגישים בחוסר איזון מסביבכם, אך לא יודעים בדיוק כיצד לתקנו, הכרת האלמנטים והיחסים ביניהם תאפשר לכם להשיג את האיזון הרצוי. הצעד הראשון להכרת האלמנטים הוא זיהוים בסביבה. כדי לזהות את האלמנטים יש לשים לב לא רק לאלמנטים עצמם אלא גם לחפצים העשויים מהם, דברים המייצגים אותם ואת הצבעים והצורות הקשורים לאלמנטים. חשוב לציין שהאלמנטים, למרות שמם, מייצגים מצבים דינמיים והינם למעשה תהליכים המשתלבים זה עם זה ופועלים בן-זמנית להנעת תהליכי החיים.

שתי הצורות העיקריות המתארות את יחסי הגומלין שבין האלמנטים הן: 
1. מעגל התמיכה
2. מעגל הבקרה
במעגל התמיכה (ראה איור), כל אלמנט מסייע לאלמנט הבא אחריו: עץ מזין את האש, אש יוצרת אפר (אדמה), האדמה יוצרת מתכת, מתכת מסיעה את המים והמים מזינים את העץ והצומח.
במעגל הבקרה (ראה איור), כל אלמנט מבקר את האלמנט השני ממנו (על-פי מיקומו במעגל התמיכה): מתכת מבתרת עץ, עץ נירקב באדמה, אדמה הופכת בוצית במים, מים מכבים אש ואש ממיסה מתכת.
זוכרים את משחק הילדים המפורסם אבן, נייר ומספריים או את השיר חד-גדיא ששרים בליל הסדר גם כאן יש דינמיקה דומה.
יחסי גומלין אלה יוצרים מעין רשת אנרגטית שבה כל האלמנטים פועלים ביחד. חוסר איזון באחד האלמנטים ישפיע בהכרח על האיזון של כל האחרים, ולכן חשוב לדאוג שכל האלמנטים יהיו מיוצגים באיזון זה עם זה. בסין העתיקה האמינו שמזל רע ואסונות נבעו תמיד מהפרעה בזרימה של מעגל התמיכה. אם חל שיבוש במהלך התקין של מעגל התמיכה, האדם יכול, במקרה הטוב, להחמיץ הזדמנויות, ובמקרה הרע הוא עלול לחלות ואף למות בטרם עת. איזון בין האלמנטים בבית, מחייב שכל האלמנטים יהיו מיוצגים במידה שווה פחות או יותר. אם חסר אלמנט יש להוסיפו. באלמנטים הנמצאים במצב עודף אפשר לטפל במספר דרכים, למשל:
1. ניפטרים מחלק מהחפצים המייצגים את האלמנט.
 2. מוסיפים את האלמנט המבקר המתאים אשר מפחית את עודף האנרגיה. לדוגמה עודף מים אפשר לתקן על-ידי הוספת אלמנט המייצג אדמה.
3. מוסיפים את האלמנט המבוקר או הנתמך המתאים אשר מושך אליו את עודף האנרגיה. למשל עודף אש במטבח, אפשר לתקן על-ידי הוספת אלמנט המייצג מתכת או על ידי הוספת אלמנט האדמה.
 
חמשת האלמנטים – פירוט
לכל אלמנט יש את התכונות הייחודיות שמאפיינות אותו. אחרי שתלמדו לזהותן, יש להעריך את משקלן היחסי בחלל. שלב זה דורש התבוננות. מומלץ להתחיל בהערכה כוללת של הבית או מקום העבודה. כפי שתראו להלן יש לשים לב לא רק לנוכחות האלמנט אלא גם למיקומו. בשלב הבא עיברו לחדרים ובשלב הבא לפינות בחדרים. ככל שתמשיכו כן תלך ותקל המלאכה, שכן אותם כללים תקפים בכל רובד שתבחרו לבחון ולאזן.
עץ
זהו האלמנט החי היחיד מבין האלמנטים, הוא מייצג צמיחה, משפחה, נביטה, בנייה, תנועה והתפשטות מהירה. הוא קשור לאביב, לצבע ירוק, לטעם חמוץ ולכיוון מזרח. באדם האלמנט מתגלם בכל ההתחלות, בחריצות ואהבת עשייה. רבים מה"מכורים" לעבודה (workholic) שייכים לאלמנט זה כמו גם ספורטאים שכן כאמור העץ אחראי לתנועה. על פי תפיסה זו קל להבין נשים בהריון המשתוקקות למאכלים חמוצים כמו מלפפון. בהריון הגוף מוריד "מהלך", מבחינה פיזיולוגית הדבר בא לידי ביטוי בירידה בתנועתיות. הרצון למשהו חמוץ מבטא בו-זמנית את האפקט הזה ואת ההתחלה והצמיחה החדשה המתרחשת ברחם שניהם שייכים לעץ ולטעם החמוץ. תכונות נוספות המאפיינות את האלמנט באדם הן כעס ושליטה עצמית נוכל לאבחן בקלות את ה"עץ" אם נבחין בכעס עצור. חסימה מוגזמת של הכעס גוררת בעקבותיה כמובן, התפרצויות זעם ואיבוד שליטה.
בבית או בחדר כדאי לשים לב לאגף המזרחי שם פועל אלמנט העץ במיטבו. לחיזוק האלמנט מומלץ לשים שם חפצים העשויים עץ (כמו רהיטים או רצפת עץ), צמחים בחוץ ובפנים ופרחים, בדים העשויים צמחים (כותנה), ריפוד, טפטים וכיסויים בעלי הדפסי צמחים או פרחים, אמנות המציגה נוף, גנים, צמחים ופרחים, צורות עמודים המזכירות גזע עץ והצבעים ירוק וכחול.
כדאי להימנע מלשים חפצי מתכת כמו פמוטים ודברי כסף בצד המזרחי של הבית שכן המתכת חותכת את העץ (מעגל הבקרה) וזה עלול להוביל לבעיות בריאות או להחלשת לכידות המשפחה.
בעיר האסורה בביג'ינג, כל האגף המזרחי מכוסה רעפים ירוקים. בצד זה התגורר הנסיך הצעיר שכן זהו הכיוון המייצג צמיחה ונעורים וסימלו הצבע הירוק.
אש 
אלמנט זה מייצג שחרור חום ואור, חדווה, אינטואיציה, חיות, התלקחות והגשמה. מבין התהליכים הוא מייצג את הניצוץ והשפע. הוא קשור לקיץ, לצבע אדום, לטעם מר ולכיוון דרום. הרבה אמנים משתייכים לאלמנט זה המאפיין אנשים דרמטיים, הרפתקנים והאוהבים להיות במרכז הבמה.
בבית או בחדר כדאי לשים לב לאגף הדרומי שם פועל אלמנט האש במיטבו. באגף זה כדאי לשים חפצים העשויים מחיות (פרווה, עור, צמר, עצם וכדומה), אמנות המציגה אנשים, חיות, אור, אש זריחה וכדומה, צורות משולש, פירמידה או חרוט וכמובן את הצבע אדום. כל אביזרי התאורה (נורות, נרות, אור השמש, אח וכדומה) כמו גם חיות המחמד שייכים לאלמנט האש.
אש קשורה לתהילה, הצלחה ועושר. אם רוצים להגביר את המזל כדאי לשים נרות אדומים בפינה הדרומית או בקיר הדרומי של חדר המגורים או המשרד. מים, לעומת זאת, מכבים את האש ולכן לא כדאי לשים אקווריום, או אפילו תמונה של מים בצד הדרומי.
אדמה
מייצג הזנה, קשר ויכולת להתמיד. הוא מסמל את הנשיות השלמה – אמא אדמה. הוא קשור לסוף של כל עונה, לצבע צהוב-חום, לטעם המתוק ולכיוון מרכז. באדם זהו אלמנט מרכזי שבו מתגלמים כל שאר האלמנטים, רופא סיני מיומן יכול לטפל בכל אלמנט דרך טיפול באלמנט האדמה. כמו אמא שדואגת מאחורי הקלעים לכל בני הבית, מתעניינת בכל מה שקורה ובדרכה הכביכול לא מתערבת, מתערבת בכל.
בבית, האדמה מיוצגת במרכז, היא האינטגרציה של כל האלמנטים שסביבה. לאדמה שייכים מלט, לבנים, אריחים, קרמיקה וחפצי אדמה, צורות של ריבוע, מלבן ומשטחים ארוכים ושטוחים, חפצי אמנות המציגים שדות, מדבר וכדומה והצבע
הצהוב. זהו אלמנט חשוב ביותר ובאופן אינטואיטיבי רובנו מרבים להשתמש בו.
מתכת
מייצג מבנה  וצורה, כללים ועדינות. הוא מסמל טוהר ותקשורת. באנשים מתגלם האלמנט בהקפדה על פרטים וסדר, כמו גם באסתטיקה ובטעם מעודן. התכונה האופיינית היא ביקורתיות וציות לחוקים, ולכן נוכל למצוא שופטים ועורכי דין רבים בין אנשי המתכת. מתכת קשורה לסתו, לצבע לבן, לטעם חריף ולכיוון מערב.
בבית או בחדר כדאי לתת את הדעת לאגף המערבי שם פועל אלמנט המתכת במיטבו. באגף זה כדאי לשים  חפצים העשויים מתכת, סלעים ואבנים (שיש, גרניט וכדומה), קריסטלים טבעיים, יהלום ואבני חן, חפצי אמנות העשויים מתכת או אבן, צורות עיגול קשת ואליפסה, צבע לבן ופסטל.
המערב אחראי על ילדים. אפשר לפתח את האנרגיה החיובית של הילדים על-ידי הנחת חפץ מתכתי או לבן כמו מנורה או פסל בקיר המערבי של חדר הילדים.
בעיר האסורה בביג'ינג  החדרים באגף המערבי נצבעו לבן. בצד זה התגוררה הקיסרית הלא כל כך צעירה שכן זהו הכיוון המייצג את סתו החיים וסימלו הצבע הלבן.
מים
מייצג רגישות, עומק, זרימה, גמישות, אינטרוורטיות, זיכרון, סכנה, פחד, ריכוז והגנה. הוא קשור לחורף, לצבעים כהים, לטעם מלוח ולכיוון צפון. אם מתחשק לכם לאכול משהו מלוח, ייתכן שגופכם מנסה לתקן בו את החוסר באלמנט המים. כל הדברים החבויים שייכים לאלמנט זה, נושאים שלא מדברים עליהם בגלוי כמו כסף מיני טבואים, וסקס שייכים גם הם לאלמנט המים. עולם פנימי עשיר, התכנסות פנימה וחיפוש רוחניות מאפיינים את האלמנט באנשים.
בבית או בחדר כדאי לשים לב לאגף הצפוני שם פועל אלמנט המים במיטבו. באגף זה כדאי להימנע מעודף אדמה, שכן זהו אלמנט הבקרה של המים והוא עלול לפגוע בזרימה הכספית שלנו. למים שייכים נחלים, בריכות, מזרקות, נוזלים, חפצים מחזירי אור (זכוכית, קריסטל מעובד, מראה וכדומה), צורות זורמות לא סימטריות ובעלות מבנה חופשי, צבע שחור והגוון הכהה של הצבעים. חוסר באלמנט זה יגרום לאובדן כספי, ובהיותו מאוזן הוא יבטיח הכנסה נכבדה. השימוש במים זורמים מקובל בהרבה מקומות עיסקיים, וכמובן עדיף לכוון את הזרימה כלפי מעלה כמו במזרקה.
המאמר לקוח מתוך הספר – פנג שווי, אמנות המיקום

רוצים להעריך מה מצב חמשת האלמנטים העכשוי שלכם? הנה השאלון: 
http://www.notes.co.il/dina/31661.asp

5 תגובות to “חמשת האלמנטים (פאזות)”

 1. נינה Says:

  יופי של פוסט.
  אני מכירה גם את הספר, וממליצה עליו.

 2. joy Says:

  מאוד מעניין, הייתי רוצה לדעת עוד.

 3. דינה ראלט Says:

  לנינה ולג'וי,
  האם ניסיתן לענות על השאלון? אם כן…ואם בא לכן לעשות ניסוי עם התוצאות תכתבו לי ואני אשמח לספר לכם על ניסויים בשטח.

 4. א Says:

  קראתי את ה"מעגלים", ונראה לי שאת קצת אונסת את תמונת המציאות כדי שתתאים למעגלים.
  לדוגמה:
  "מתכת מסיעה מים" – זה היה נכון תקופה מסויימת בהיסטוריה, בגלל מעשי ידי אדם, ולא כחלק מהטבע.
  אבל מים הובלו גם בצינורות חרס ובטון (אדמה) וכיום גם בצינורות פלסטיק -מה מקום הפלסטיק במעגל ?

  עוד דוגמה – אמנם עץ מזין את האש, אבל ניתן להדליק גם מתכות כדוגמת מגנזיום ואלומיניום, ולקבל להבה חזקה בהרבה.
  אז למה לומר שהעץ מזין את האש, ולא שהמתכת מזינה את האש ?

  אבן, נייר ומספריים הוא משחק ילדים שבו הוחלט בשרירותיות שהנייר עוטף את האבן ובכך הוא "מנצח" אותה, כדי לשמור על המעגליות של המשחק.

  כמשחק זה נחמד ומשעשע, אבל לכפות סכימות פשטניות כאלה על המציאות ולנהל לפיהן את החיים ?

 5. דינה ראלט Says:

  הבאתי כאן לא את דעתי אלא השקפה של הפילוסופיה הסינית…אני בחנתי אותה ומצאתי אותה מרתקת…וכן אתה צודק אולי הייתי צריכה להסביר יותר לעומק ופחות עם דוגמאות כמו אבן-נייר ומספריים…בכל מקרה אם אתה מבין את הרעיון שהם הציעו זה פותח דרך התבוננות מעניינת לעזרה בפיתרון בעיות…תנסה…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: