על השעון הביולוגי ומיקצב האנרגיה היומית

אנחנו יודעים שמחזור האנרגיה היומי שלנו מתודלק על ידי חמצן, אבל השאלה היא איך נשמר המיקצב המטבולי בגופנו? איך ומה מופעל מתי?
קצת על השאלות הנ"ל, ענו חוקרים מפנסילבניה אשר מצאו שהחלבון המכונה Rev-erb מתאם, בהתאם לשעון הביולוגי, את ה- heme נשא החמצן, כדי לכלכל את מיקצב המטבוליזם.
המחקר פורסם ב- Science Express כדי להקדים את הפרסום ב-Science .
מחקרים רבים כולל הנוכחי, מצביעים על קשר בין השעון הביולוגי ובין תהליכים מטבוליים כמו השמנה או סוכרת. חלבונים כמו ה- Rev-erb הם גיר ההילוכים של השעון והבנת תפקידם יכולה לפיכך להוביל לפיתרון המחלות. מה שגילו במחקר הנוכחי הוא את הקשר בין ה- heme  ובין מרכיב זה של השעון הביולוגי. ה- heme  מייצג את הדרך הכי חשובה בגופנו להובלה ולשימוש בחמצן, הוא המעביר את החמצן בדם ומזרם הדם דרך ה- heme שבתוך התא, אל התא הזקוק לחמצן לנשימתו התאית.
המימצאים האלה מצביעים על הקשר בין השעון הביולוגי בן ה- 24 שעות ובין מיגוון התהליכים המטבוליים האמורים לפעול בהתאם למיקצב היומי המתאים לשינה וליקיצה, לזמני פירוק המזון וכד'. כבר מצאו למשל, כי מעט מדי שינה יכולה להגביר את בעיית ההשמנה ולכן כאן אולי טמון פיתרון אפשרי.
כמו הרבה מימצאים חדשים זה מתחיל להיות ברור שהשיקולים בניהול גופנו הם כוללים ולא רגעיים וכדאי להביט על המטבוליזם שלנו ממבט על.
מידע על המיקצבים היומיים בוודאי יתרום רבות להבנת בריאותנו ואני כמובן לא יכולה שלא להזכיר את תיאומי הגז ניטריק אוקסיד שבוודאי מסייעים להליכים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: