תהליכים מובילי השמנה

לחובבי הביולוגיה שלנו, כמוני, אני מביאה את המחקר חדש של חוקרים מהלסינקי שהראו איך קשורה ההשמנה במטבוליזם בנק האנרגיה של התאים. הם בחנו 14 זוגות תאומים זהים (גיל ממוצע 26) שהיו בעלי משקל שונה ביותר מ- 5 ק"ג זה מזה (BMI 25 לעומת BMI 30). כאלה מהוים פחות מ-4% מכלל התאומים שכן רב התאומים הזהים הם גם זהים במשקלם. במיבדקים נמצא כי לשמנים מהתאומים היה יותר שומן תת-עורי, תוך בטני וגם בכבד, לשמנים היה גם אינסולין פחות רגיש. למרות הגנטיקה הזהה של תאומים, נמצאה אצל השמנים פעילות מוגברת של 19 מסלולים גנטיים (רובם מעורבים בתהליכים דלקתיים) ופעילות מופחתת ב- 7 מסלולים אחרים. פעילות המיטוכונדריה שהיא "בנק" האנרגיה התוך תאי היתה מופחתת אצל השמנים וגם מספר עותקי ה-DNA המיטוכונדריאלי היתה קטנה בהשוואה למספרם אצל התאומים הלא-שמנים.
מימצאים אלה מצביעים על מספר מסלולים המעורבים בהתפתחות ההשמנה ועמידות האינסולין כשלב מוביל לסוכרת. בעיקר הם מעידים על חלקה של המיטוכונדריה ותהליכי הפקת האנרגיה בהשמנה ובסוכרת ואפילו בגיל צעיר יחסית.
המימצאים האלה אכן תומכים בהנחה שהשפעה על סגנון חיים יכולה למנוע השמנה שכן התאומים זהים גנטית וההבדל בינהם נבע רק מצורת החיים. גם כאן הופנתה תשומת לב נוספת למיטוכונדריה כאברון מוביל במחלת ההשמנה והסוכרת…זה מתווסף למידע קודם שאכן בנק האנרגיה אצל השמנים הוא מצומצם…כמו גם למידע שאפשר למנוע סוכרת על ידי שיפור בנק האנרגיה (overexpression of uncoupling protein)…דרך אגב, לא אצל כולם יש קשר בין הסיכוי לסוכרת לבין תכולת תאי המיטוכונדריה בשריר.
אבל אל יאוש, כמו שראינו ניתן לתקן את בנק האנרגיה גם על ידי פעילות שרירים…זוכרים את הרשימה – למה כדאי לזוז?

Pathways behind Acquired Obesity
PLoS Med, 2008, 5(3): e51

מעניין לציין שחוקרים מהולנד הראו אצל 11 מתנדבים רזים שניתן ל"חמם" את תהליכי המיטוכונדריה דווקא על ידי קור…אני תוהה האם גם אצל שמנים היתה נכרת תופעה כזאת ואולי היה קורה ההפך שהקור היה משרה ירידה ולא חימום בתהליכי המיטוכונדריה… 
Human Skeletal Muscle Mitochondrial Uncoupling Is Associated with Cold Induced Adaptive Thermogenesis
PLoS ONE 3(3): e1777

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: