"משקל בריא" – תדמית והשמנה

במחקרם על בעיות אכילה, בחנו חוקרים מארה"ב את התכנית "משקל בריא". התכנית מתמקדת בהפחתת השפעת "המודל הרזה" כמחובר אל אושר והצלחה של הסטודנטיות. תוצאות התוכנית היו מפתיעות שכן נמצאה ירידה של 61% בהפרעות האכילה וירידה של 55% בהשמנה. התוצאות ניכרו גם 3 שנים אחרי תום התוכנית. זאת התוכנית הראשונה מבין עשרות תוכניות שנבחנו שהורידה בצורה כל כך ניכרת הפרעות אכילה והשמנה. החוקרים משערים שהצלחת התוכנית קשורה בפשטותה ובמוטיב המרכזי שלה לאמץ פרספקטיבה של בריאות לחיים.
הצעירות לומדות בתוכנית לסגל לעצמן הרגלי בריאות כמו להתעמל או להימנע מג'אנק פוד, אבל הדגש הוא על בחירת דרך חיים ולא על דיאטה זמנית. במסגרת הפרעות האכילה, שולב פרויקט גוף Body Project של 4 מיפגשים שהתמקד בניתוץ המיתוס החברתי של רזון לנשים ובדרכים להתמודדות עם הלחץ החברתי להיות רזות.
J Consult Clin Psychol. 2008 Apr;76(2):329-40
המימצאים האלה תומכים בתכנית ההרזייה שבניתי "הסירי דאגה מגופך"…לפעמים אני ממליצה לתלמידותי האוהבות להישקל מדי יום להחביא את המאזניים לתקופת מה ולנסות להנות מעצמן בלי להתחשבן. לבעלי עודף משקל יש שני יעדים: האחד להפסיק להשמין והשני הוא ל"ותר" על המשקל שכבר נאגר. האתגר השני הוא לא תמיד פשוט ולכן היום מעדיפים לטפל בנוער ולמנוע את ההשמנה המסיבית עוד לפני שזאת התרחשה במלואה. 
אם עודף המשקל הוא המאגר למחר (שמא יגיעו ימים קשים), כדי להיפרד ממנו כדאי להפנות את תשומת הלב להיום, ולהרעיף על הגוף שפע של חום, ביטחון ואהבה… את זה אמרו חכמי המזרח הרחוק כבר מזמן ולאו דווקא לגבי השמנה…

מחקר נוסף, מקנדה עם קרוב לאלף גילאי 15-18 שנה, הראה שאין בהכרח קשר בין פעילות גופנית, תזונה נכונה או BMI.
ואולי כאן מתאים לספר על המחקר עם חולי הסוכרת שנתבקשו למדוד את רמות הסוכר שלהם מדי יום, מתוך כוונה שזה יעודד אותם לשמור על הרגלי בריאות טובים יותר. אחרי שנה לא נראה הבדל ברמות הסוכרת בין מודדי רמות הסוכר לבין אלה שלא מדדו ויתרה מזאת, המודדים היו מדוכאים וחרדים יותר מהאחרים שלא התבוננו כל יום ברמות הסוכר הגבוהות שלהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: