האם ניסחף בגל הרזיה בריאה? השפעת הרשתות החברתיות על ההתנהגויות שלנו

לאחרונה מצטברות עדויות המצביעות על כך שרשתות חברתיות משחקות תפקיד נכבד (ולא תמיד מוכר) בהשפעה על התנהגויות האנשים. אם תרצו להתעמק בפילוסופיה "המדבקת" תקשיבו להרצאתה של סוזן בלקמור על ה- memes  – אינפורמציה המשכפלת את עצמה ועוברת ממח למח כמו וירוס ועל השלב החדש שלדעתה אנו מגיעים אליו ואותו היא מכנה בינתיים temes – השלב שבו האינפורמציה משכפלת את עצמה באמצעות הטכנולוגיה וכבר לא בהכרח צריכה את מוחנו.
אבל בינתיים נישאר ברמת המודעות שלנו. מחקר חדש פורסם השבוע בעיתון הרפואה של ניו-אינגלנד ובו הראו החוקרים כי ההחלטה להפסיק לעשן מושפעת חזק מהחלטתם של אחרים בסביבתנו החברתית להפסיק לעשן, ולפעמים אפילו כאלה שאנחנו לא מכירים. למרבה ההפתעה הם מצאו שרשרת שלמה של מעשנים מפסיקה לעשן משום מה ביחד באותו זמן.
אני לא יכולה שלא לחייך ולהיזכר שאני ככה היפסקתי לעשן… ערב אחד, לפני הרבה שנים, בשעה שפלירטטתי עם בחור הודי ברשת והוא החליט להפסיק לעשן באותו רגע והציע לי להצטרף…
נראה שהתנהגויות שונות מונעות על ידי הרשתות החברתיות ואולי כדאי לנצל את כוחן לעזור לאנשים לאמץ דרכי בריאות כמו התעמלות או אכילת ירקות…בעצם זה קצת מפחיד ומזכיר לי את סרטי האימה על התנהגות רובוטית בעתיד אולי לא כל כך רחוק…
חוקרי העישון בחנו בקפידה את הנתונים של 5124 משתתפים בסקר פרמינגהם, בין השנים 1971-2003. החוקרים בחנו אותם והוסיפו גם את שכניהם, קרוביהם, שותפיהם לעבודה וחבריהם וכך נבדקו נתונים של יותר מ- 12000 משתתפים. במעקב אחרי הפסקת עישון במהלך 32 השנים שנבדקו הם גילו שההחלטה להפסיק לעשן היתה מושפעת חזק מהחלטה של קרוב ברשת החברתית להפסיק לעשן. למשל, מי שבן זוגו הפסיק לעשן היה לו 67% סיכוי להפסיק לעשן גם הוא, או 36% סיכוי להפסיק לעשן אם חבר הפסיק לעשן. ההשפעה היתה חזקה יותר אצל אוכלוסיה משכילה ואצל כאלה שעישנו "בינונית" ולא היו נורא מכורים. שכנים לא השפיעו זה על עישון של זה, אבל חברים כן השפיעו גם אם גרו מאד רחוק זה מזה.
מה שהיה מפתיע בתוצאות הוא ההשפעה המרחיקת לכת של המפסיקים לעשן שהידהדה אפילו ל- 3 דרגות קירבה. זה יכול להיות החבר של החבר של מי שעובד אתכם שיפסיק לעשן וישפיע עליכם להפסיק לעשן מבלי שבכלל תכירו אותו. נראה שההתנהגות היא עדרית, דהיינו הרבה מקרובי הרשת מפסיקים לעשן באותו זמן והתופעה ניתנת לתיאור כמו גל המתפשט בים או עדת הנמלים המכתיבה את התנהגות הנמלה.
ראו את האנימציה של התהליך
 
רוח הזמן המוציאה את העישון מהאופנה דוחפת תהליך כזה של הפסקת עישון וכל מה שצריך הוא התחלות במקומות שונים ברשת שיפיצו את ההתנהגות החדשה לכולה. המעשנים החריפים שאינם מפסיקים, נדחפים לשולי הרשת החברתית ונשארים יותר מבודדים ויחד עם חברים מעשנים.
ההתנהגות החברתית מקדמת גם קוים אחרים, כמו למשל אלטרואיזם או דאגה לזולת.

אני כמובן שואלת, מעניין איך יראו מהלכי הרזייה חברתיים, אם נמצא להרזיה גישה יעילה…
לפני מספר חודשים, חוקרי העישון חקרו גם את מהלכי ההשמנה והראו איך התפשטה ההשמנה בארה"ב כמו וירוס. זאת בהחלט מגמה מעניינת שניתן לרתום גם לכיוון ההפוך מההשמנה, נראה שעכשו זה זמן טוב להיפוך מגמה שכן התחילו לראות אצל ילדים בארה"ב הפסקה בעליה בשיעור ההשמנה. היות שדעתנו על מידת השמנתנו מושפעת חזק ממשקלם של הסובבים אותנו, גם הרזייה של הסובבים אותנו תעודד את ההרזייה שלנו.
ראו למשל את המחקר האחרון בישראל שהראה כי נשות משתתפים במסלול הרזייה רזו אף הן. או שתמיכה ממקום העבודה יכולה לסייע להרזייה. זה מתחיל להיות ברור שפיתרון לבעיית ההשמנה חייב להיות בעל מימד חברתי, זאת לא בעיה פרטית.
ראו את ההשפעה הסביבתית על הרזייה  – Int J Obes (Lond). 2008 Sep 2

לאור מצב ההשמנה שכמו שסוכם לאחרונה בעיתון Arch Intern Med, צבר בארה"ב מימדים מפחידים (כשני שליש מהאוכלוסיה), אתם לא חושבים שהיה כדאי לנצל את הכח של הרשת ולעודד גל של "הסרת דאגת הגוף" בישראל? אין ספק שמי שצריך, כמו למשל בעלי עודף משקל, גם ירזה בעקבותיו… יש לכם רעיונות? אני כרגיל מציעה להתחיל לזוז…ולשים לב, יש שתי סיבות לאכילה…אז אם אתם מצטרפים אל תשכחו לספר לכולם…

4 תגובות to “האם ניסחף בגל הרזיה בריאה? השפעת הרשתות החברתיות על ההתנהגויות שלנו”

 1. מאמן כושר Says:

  דינה שלום,
  מסכים איתך אנשים צריכים להתחיל להזיז את עצמם.
  כמאמן כושר אני משתמש בכלי קטן ויעיל (מד צעדים) שמטרתו לאבחן את רמת פעילות המתאמן ובנוסף הוא משמש כאמצעי לעידוד המוטיבציה לפעילות.
  מנסיון שלי רוב אנשים עוסקים בפעילויות משרדיות מתכנתים, מזכירות וכדומה , ילכו כ3000 – 4000 צעדים ביום.
  מורות שהן קצת יותר פעילות ילכו כ5000 צעדים ביום.
  וזה עדיין לא מספיק!
  ניתן בלי להקדיש יותר מדי זמן נוסף להגביר את כמות הצעדים היומית לכ10000 – 12000 צעדים ביום.
  כתבתי על דרכים להגברת הפעילות בקישור הבא: http://www.fitlife.co.il/articles/fitnessequipment_pedometer.htm

 2. דינה ראלט Says:

  הנה הערכה למספר הצעדים המומלץ…
  http://www.notes.co.il/dina/40076.asp

 3. אורה לב-רון Says:

  כנראה חזקה יותר מסוג הים. כמו מתאבדי ורטר הצעיר.

 4. Dina Ralt Says:

  http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMsa0706154

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: