ריפוי (סוכרת) זאת הגדרת יעדים מורכבת

כל גיליון online first יוני 6, של ה- NEJM מוקדש לניתוח ולמסקנות חריפות על מחקרי בריאות וזאת בעקבות קבלת תוצאות הפוכות משיעור החוקרים ויתרה מזאת, בעקבות עלייה בשיעור התמותה של המשתתפים. תוצאות אחרונות בשני מחקרי סוכרת מובילים  ACCORD ו-  ADVANCE וגם בנוספים, מצביעות על החשיבות בהגדרת יעדים מורכבת ולא רק בהתבססות על הורדת ערך זה או אחר במחלה כמו למשל hemoglobin A1c – HA1c (פרמטר המייצג ממוצע רמות סוכר בדם בחודשיים-שלושה האחרונים) או כולסטרול המעיד על בריאות מערכת הלב, ראו למשל את מאמר JAMA מאפריל.
ניסוי ACCORD כלל טיפול אינטנסיבי במעל ל- 10000 חולי סוכרת (במצב סוכרתי עם סיכון גבוה, HA1c מעל 8)  שמטרתו היתה לבחון את ערכה של הורדת רמת ה- HA1c מתחת ל-6. לכאורה יעד כזה, היה אמור להוביל לשיפור מצבם הבריאותי של החולים יותר מאשר הטיפול השגרתי שאינו מקפיד עד כדי כך על הורדת רמות הגלוקוז. הניסוי הופסק אחרי כ- 3.5 שנים בגלל עלייה של כ- 20% בשיעור התמותה בקבוצה שרמת ה-  HA1c ירדה בה מתחת ל- 6 וזאת לעומת קבוצת הביקורת שטופלה רגיל ורמת ה- HA1c היתה בה מעל 7. רמז לבעייתיות של הניסוי יכול לבוא מנתוני העליה הגבוהה במשקל של המטופלים (כמעט שליש השמינו יותר מ- 10 ק"ג). זאת יכולה להעיד שהטיפול האינטנסיבי לא השפיע לטובה על מרכיבי בריאות אחרים. נראה גם שמיגוון המשתתפים היה ברובו חולי סוכרת ותיקים ואם לוקחים בחשבון את "זכרון הסוכר" נראה שאחרי הרבה שנים זה לא יעד מוביל ופרודוקטיבי להוריד את ה- HA1c כמו שזה כן אצל חולי סוכרת שזה עתה נתגלתה אצלם המחלה.
בגלל שבחירת הטיפול לא היתה מוגדרת מראש, אלא רק היעד (הרופאים נתבקשו להפעיל כל מערך טיפולי שיבחרו בתנאי שערכי רמות הגלוקוז ירדו אצל מטופליהם), אי אפשר ללמוד מה בדיוק היה הגורם/גורמים שהובילו לעלייה בשיעור התמותה (אולי שימוש רב באבנדיה).
אין ספק שניסוי זה יתרום, יחד עם נוספים, לראות את תהליך הריפוי כיותר מורכב משינוי במדד בודד המלווה מחלה. ייתכן גם שלא רק דרך השינוי קובעת את מידת ההחלמה אלא שהסטיה מהנורמה במדד הנבחן תורמת בדרך זו או אחרת לבריאותו המעורערת של החולה. 
נייר עמדה של אגודת הסוכרת האמריקאית:
Diabetes Care 32:187-192, 2009

כמו שאומר ד"ר מרקולה Less is not always more

ועכשו, בגיליון מיוחד לסוכרת של הלנצט ניתוח נוסף על השפעת בקרה חריפה להורדת רמת סוכר, נתונים של יותר משלושים אלף משתתפים ב- 5 ניסויים נרחבים. המימצאים הראו שאין שיפור בשיעור התמותה או בסיכוי לשבץ מוחי עם בקרת סוכר חריפה, אך כן יש 15% סיכוי מופחת למחלות לב.
The Lancet, 2009, 373(9677), 1765-1772

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: