לא בהכרח אוכלים יותר, לא פעילים פחות ובכל זאת משמינים?

שני מחקרים צברו הרבה תשומת לב לאחרונה. הראשון הוא מחקרו של פרופ' אשרפי שהראה כי השמנתם של נמטודות לא קשורה בהכרח באכילת יתר. לפחות אני, נורא נהנת לקרוא על זה שכן תמיד מישהוא רומז לי (בקול או במבט) שכדאי שאוכל קצת פחות ואז ארזה יותר, ואני תמיד מצטדקת ומסבירה שכבר עשרים שנה אני אוכלת  בעיקר חסה וטונה…כמובן שמעטים מאמינים לי…
מי שמכיר את הבלוג כאן יודע שהצעתי היא שדאגת הגוף היא המובילה לאגירת שומן ולחסכון בשימוש אנרגיה יומי ויכולה אבל לא בהכרח חייבת להוביל גם לאכילת יתר. עדויות תומכות נמצאו גם במעקב אחרי תזונת ילדים בשבדיה שבו לא נמצאו הבדלים ניכרים בין תזונת הילדים השמנים והלא-שמנים.
European Journal of Clinical Nutrition (2007) 61, 517–525
וכמובן כולנו מכירים את האוכלים הרבה שאינם שמנים…בפועל, יש רק מעט כאלה… אני לא מתכוונת להגיד שאכילת יתר לא קשורה בהשמנה, אני מדגישה שהיא תוצאה של המצב ולא הסיבה לו. 
אלה שהבינו שהשמנה אינה כרוכה בהכרח באכילת יתר, הסבירו את ההשמנה כפחות מדי הוצאת אנרגיה, כאילו העיקר שנאכל יותר משנוציא והיתרה תיאגר… אני לעומת זאת מנסה להגיד כבר הרבה שנים שהגורם העיקרי להשמנה הוא לא הפער בין כמה שאנחנו אוכלים וכמה שאנחנו מוציאים אלא ה"הילוך" שכל זה נעשה בו. דהיינו, אם מירב האנרגיה שנאכל תבוזבז כחום (תהליך מהיר ולא חסכוני), הרי שגם אם לא נזוז הרבה, לא תישאר אנרגיה לאגירה. ולעומת זאת אם אנחנו פועלים ביעילות חריפה, הרי שאנחנו חוסמים את האופציה לניווט האנרגיה למשל לפיזור חום ואין לנו ברירה אלא לאגור את כל מה שלא ניצלנו, אפילו קלוריות בודדות. כדאי לציין שלתאי השומן תפקיד לא קטן בהשפעה על בחירת מהלכי הגוף, בייחוד אחרי שאיבדו מתוכם שומן בדיאטות.
עכשו התפרסם גם המחקר השני שעורר תהודה. אם לוקחים בחשבון חישובים כלליים על הוצאת אנרגיה כמו  שהציע פרופ' ווסטרפ מהולנד, נראה שאנחנו היום, לא מוציאים הרבה פחות אנרגיה מאשר נהגנו להוציא פעם. אז אם אנחנו לא בהכרח אוכלים הרבה יותר ולא מוציאים הרבה פחות אנרגיה, מה קורה כאן? ואיך יש כזאת עלייה בשיעור ההשמנה? כמו שאני מציעה כאן שוב ושוב, נראה שיש שינוי באסטרטגיה הכלכלית של תאינו, התייעלות והפניית חלק יותר גדול מהאנרגיה שלנו למאגרים. יתרונה המרכזי של פעילות גופנית לפיכך, הוא לא להוציא עוד כמה קלוריות, אלא בעיקר להשפיע על כלל האסטרטגיה הכלכלית של גופנו ולגרום לו לעבור לפעול מהר והרבה פחות יעיל, במצב כזה אין סיבה לצבירת מאגרי אנרגיה ואם יש במקרה עודף הוא יתפזר כחום. אכן פרופ' ווסטרפ הראה במחקרו האחרון שפעילות גופנית קשורה עם שיפור ביכולת המיטוכונדריה (אברוני האנרגיה) שלנו. דהיינו שינוי באסטרטגיה הכלכלית של התאים – פחות אגירה וחלק גדול יותר מהאנרגיה מופנה לפעילות. מחקרים חדשים על בקרת הילוכי השרירים מתחילים לצוץ ולכלול גם נקודת היבט על שיעור ההזדקנות…נושא שעוד נשמע עליו הרבה.
אז הנה שוב אני מפרטת את הסיבה לבלוג "שיר השרירים" – חיפוש טקטיקות לויתור על יעילות ולהגברת קצב "בזבוז" האנרגיה של התא מתוך שפע האנרגיה העומד בפועל לרשותנו. על בניית השרירים אותה אני מקדמת בכל הזדמנות, קראתם כאן הרבה, אבל אפשר לפנות לעוד כיוונים כמו למשל ההנאה שבתנועה המגבירה את דרגת הבריאות וההרזייה…הצעות נוספות תתקבלנה בברכה.
חג שמח

9 תגובות to “לא בהכרח אוכלים יותר, לא פעילים פחות ובכל זאת משמינים?”

 1. אסתי Says:

  תמיד חשבתי שהוא הרבה יותר טוב למלחמה בהרס הגוף של הזקנה שלא לדבר על בעיית בריחת השומן
  ובכלל הרבה יותר טוב לשריפת שומנים מאשר משקולות?

  או שאני טועה?

  וזה המקום להגיד לך תודה על הבלוג המצויין הזה שאני שותה אותו בקצב גדל והולך
  תודה.

 2. אסתי Says:

  בריחת סידן.
  הלואי והיתה בריחת שומן.

 3. דינה ראלט Says:

  אין ספק שיש יתרונות רבים לפעילות האירובית…ראי למשל את הקישור בשורה האחרונה של בלוג זה. החוכמה היא לשנות, שכן הגוף שלנו מחפש כל הזמן דרכים לחסוך באנרגיית השרירים ואז מי שיצעד, למשל כל יום חצי שעה…אחרי כמה חודשים הגוף שלו יתייעל ולא יפעיל כבר את עצמו כל כך חזק כמו בהתחלה.
  הרעיון של בניית השרירים נבע מהסתכלות במצב הנשים לעומת הגברים …ראי את הקישור לבניית השרירים וכאן אנחנו מפתחות את כלי המיקוח באסטרטגיה הכלכלית שלנו. זה לא כל כך חשוב מה קורה בפעילות עצמה שבטח האירובי "יעלה" יותר קלוריות…אלא מעניין מה יקרה ביממה שתמשיך אחרי הפעילות. כאן למסת שרירי גדולה יותר יהיה יותר זמן להביע את השפעתה. אז כדאי להרים משקולות, לגוון בפעילויות וכמובן לא לשכוח וללכת אחרי הלב.

 4. טובה Says:

  הי דינה,
  לא נשמעת לך מוזר מסקנתו של פרופ' ווסטרפ? איך יכול להיות שמאז שנות השמונים אנחנו לא ממש מוציאים פחות אנרגיה? לפני עשרים-שלושים שנה היו הרבה פחות משלוחים מהסופר, מייבשי כביסה, מדיחי כלים, טלוויזיה בכבלים, היו פחות מכוניות, ילדים היו משחקים בחוץ יותר מאשר היום… איך זה יכול להיות? לא נשמע לי הגיוני בכלל…
  ולגבי הצעות נוספות לתנועה – כדאי לכתוב על ה-NEAT, שהוא עיקר הפעילות שלנו ואנשים ממעיטים בערכו. (עמך הסליחה אם כתבת על כך פוסט ופיספסתי).

 5. דינה ראלט Says:

  את לא היחידה שחושבת שזה לא בדיוק כמו שווסטרפ אומר…ראי לדוגמה-
  "The study is provocative," says Loren Cordain, a physiologist at Colorado State University in Fort Collins. "But I wouldn't hang my hat on it," he says, because the DLW studies used different experimental procedures, making them hard to compare. Cordain also worries that the 366 people studied in Maastricht might not be representative of the entire country. Speakman counters that "we know of no reason they wouldn't be representative."
  אבל רציתי להגיד שאפילו אם הוא צודק יש לשים לב להילוך שהוא ללא ספק הואט בימינו בגלל מיגוון שינויים כמו באמת ה-
  NEAT
  את מכירה את המשחק עליו?
  http://www.uh.edu/news-events/archive/nr/2007/09sept/091207neato_weightloss.html

 6. המסקסקת Says:

  ומפי חברות רבות מצאנו שריבוי פעילות מינית בהחלט תורמת ומזרזת שריפת שומנים והורדה טובה. כשפעילות זו מתרחבת בעזרת אביזרים זוגיים טובים כמו אלו שמוכרים באתר
  CUPIDVIDEO.CO.IL אז בכלל את מסודרת קומפלט.

  זה הנסיון שלי. נסו גם אתן והביאו חוות דעת.

  מומלץ.

 7. אורה לב-רון Says:

  יעילות? זה ממש לא אני. מבזבזת טונות של אנרגיה כדי להעביר משהו מנקודה א' לנקודה ב', נפנוף ידיים, בדרך, התקלות בקיר, הסבת ראש מהירה לצדדים, ריצה חזרה לרגע לחדר להזכר מה שכחתי, לרוץ לחלון לראות למה החתול מילל. אז מה אם בינתיים מתנהל משלוח מהסופר.
  וזה עוד כלום לעומת האנרגיה לשנייה שאפשר לבזבז במישור הרגשי והנפשי/רוחני. שום ניהול נכון של המשאבים.
  אז ברגע שהמלה יעילות הופיעה כאן, ידעתי במה מדובר.

 8. דינה ראלט Says:

  בדיוק ההפך ממני…אני אפילו מחשבת איך לתלות את הכביסה עם הכי פחות תנועות…אולי נצטלם שתינו יחד להסבר השלכות היעילות…
  🙂

 9. אורה לב-רון Says:

  אילו ידעתי לצייר, הייתי מצריית קו שעבר מכת חשמל, תחת הכותרת "אני במנוחה".
  😦

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: