מתי כדאי להיות עם הפרעת קשב?

בחברת השפע המערבית התגלו כל מיני חריגות מהדרך השכיחה ולאט לאט אנחנו מתחילים להבין שהם תולדה של כישורים מיוחדים שבתנאים אחרים, הם מעניקים לנו יתרונות. ראו למשל את יתרונות ההשמנה בניתוחי לב או למה לילדים שמנים יש פחות חורים בשיניים? או אפילו יתרונות ההשמנה בהתגברות על מחלת המלריה.
הבנתם של מהלכים אלה בוודאי תוכל לסייע לנו לנתב גם את חיי השפע למקומות פוריים ובריאים ולהפוך את החריג למועיל… הנה לדוגמה הצעה להבנה מזוית אחרת של הפרעת קשב.
 
מה שמכונה אצלנו הפרעת קשב והיפראקטיביות ADHD יכול שלא להיות בכלל הפרעה, אם נחשוב על בני השבטים הנוודים בקניה. חוקרים מארה"ב הראו שהגן הקשור להפרעת הקשב DRD4 קשור אצלם עם בריאות טובה יותר ויחד עם זה, הוא זה שגורם לתזונה לקויה אצל קרוביהם שעזבו את הנדודים ועברו ליישוב קבע.
החוקרים בחנו את המשקל, BMI והגובה של האוכלוסיה הנומדית, בשתי צורות גנטיות של הגן DRD4. גן זה קשור בין השאר עם אימפולסיביות, התמכרויות והצפייה לפיצוי ואלל אחד שלו  7R קשור עם ADHD. כשנבחנו נושאי האלל 7R הנוודים, נמצא שהם הניזונים טוב יותר באוכלוסיתם, אולם כשנבחנו קרוביהם שהתנחלו קבע נמצא ההפך, דווקא נושאי האלל סבלו מתזונה לקויה. זה כמובן לא קשה להסביר, בחיי הנוודות הרצון המוגבר לחוויות והאימפולסיביות, הוביל את הנודד לחיים עשירים ומלאים יותר (למשל להגן בתיחכום על העדר שלו או למצוא מזון נדיר יותר), לעומת זאת, בסביבת קבע הוא לא נזקק לפיתוח כישורים מיוחדים להישרדות ויתרה מזאת הוא בקלות שקע באכילת מזון לא בריא.
BMC Evolutionary Biology 2008, 8:173

אין זה פלא שהרבה הצעות להתמודדות עם ADHD אכן קשורות בתנועה, במגע ובביטוי אישי ואולי נוכל ללמוד מהנוודים בשבט הקנייתי איך לנצל את כישורי הגן ולא בהכרח לסבול ממנו. ראו למשל את תקציר הכנס שדן בתרומתם של בעלי חיים לילדים עם הפרעות למידה או את הניסיון להוציא מתזונת הילדים תוספי מזון בעייתים.
גם מדיטציה מקלה על סטודנטים היפראקטיביים…ולא לשכוח את תרומתם של הטילטולים בגוף…
אנא הוסיפו אם יש גם לכם הצעות ורעיונות?
 
ולא ניכנס כאן לבעייתיות שבהגדרת הפרעת הקשב… נראה שהרבה מהבעייתיות שבהתנהגות לא ממוצעת, שייכת גם לגמישות ריגשית שלה הרבה ייתרונות.
מעניין שבפועל, הרי כל החברה שלנו היא במצב קשב בעייתי שכן אנחנו מופצצים בסיגנלים מאין ספור מקורות. ראו למשל את ספרה של העיתונאית המפורסמת מגי ג'קסון DISTRACTED: THE EROSION OF ATTENTION. האם יכול להיות שדווקא אלה מאיתנו הסובלים מהפרעות קשב מתאימים יותר מאחרים להישרדות בזמנים שלנו? היה כדאי לבחון בחברתנו את המצליחים שבין חברי הדור הצעיר להערכה כזאת…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: