על חלב שנשפך או איך רזיתי 10 ק"ג…

בחודשים האחרונים הפסקתי לאכול מוצרי חלב, מכמה סיבות שאפרט בהמשך…אחת מהן היתה רמת סוכר גבוהה שאיימה על בריאותי והפחד, שתמיד מאיץ אצלי דרכי בריאות, התווסף לשאר הסיבות…
התוצאה היתה שהתחזקתי בצורה יוצאת דופן, רמות הסוכר שלי בבוקר התאזנו תוך 3 ימים ולהפתעתי גם התחלתי לרזות בלי לשים לב בכלל…עד כה – 10 ק"ג…
זה כל כך הדהים אותי, הרי אני אוכלת נכון ועושה התעמלות בקפדנות כבר הרבה זמן… התחלתי להרהר… מה הוביל את השינוי? נראה לי שזה שינוי שהתפתח בכמה רמות כשמסקנתו – הסרת דאגת גוף בסיסית מובילה הרזייה. ייתכן שהחלב, מסיבות שונות כמו חסר בלקטז (נכון!!! בדקתי עכשו, חודש אחרי כתיבת הבלוג, ונמצאתי מאד חסרת לקטז) העיק על בריאות הגוף…גוף מודאג "שומר" על משאביו וכך ההרזייה מתעכבת גם בתנאים נכונים של תזונה וספורט. כן אני יודעת שכבר אמרתי את זה, אבל זה מרגש אותי לפגוש את זה מחדש ובטח לראות שבלי לשים לב רזיתי 10 ק"ג. 
מעניין אם שמנים רגישים יותר לחלב מאשר הלא-שמנים, לאחרונה נמצא שכל מצב הדלקתיות מוגבר אצל שמנים. אחת הבעיות של חלב ובשר היא הדלקתיות שהם משרים והקשר שלה גם להתפתחות סרטן. ואכן בדיוק התפרסם מחקר מצרפת שהראה שיש הבדל בשינויי משקל ומבנה הגוף ביחס לצריכת חלב ויוגורט בין שמנים ללא שמנים ובין גברים ונשים.
בסיכום של השנתיים האחרונות אפשר להגיד שעם פחות או יותר אותה תזונה ואותה פעילות גופנית ההבדל בין עם חלב או בלי חלב היה דרמטי אצלי (ראו גרף נתונים למטה). ללא חלב קצב ההרזייה אצלי הוא בערך פי 4 יותר גבוה מקצב ההרזייה עם חלב. המשמעות הכללית של זה היא שאם יש בתזונתנו משהוא שמעיק (כמו החלב אבל בטח יש חומרים נוספים שיכולים להעיק כמו תוצרי ה- DDT או כמו tributyltin שנמצאו להיות קשורים עם השמנה), הגוף ה"מודאג" מעכב את ההרזייה, כאילו "נלפת" בשומן… למשל, הייתי בוחנת אם במצבי מועקה כאלה רמת המיוסטטין בשרירים עולה… לאחרונה הציעו שהחלב מעיק בגלל מוטציות מסוימות של הפרות העכשוויות…
מעניין שהרפואה הסינית מציעה למבוגרים לא להשתמש בחלב שכן הוא מגביר לחות/ליחה ומוציא את הגוף מאיזון. 
רב הרשימות שאני מעלה כאן מתמקדות ברעיונות הקשורים בתנועה ובהשמנה שהם מהנושאים המובילים של חיי… ובאות להראות שדווקא גישה סובייקטיבית (למה אני עצמי שמנה?) יכולה להוביל מחקר מעניין. ראו למשל את הרשימה האחרונה על אינטגרציה בין תקשורת בין-תאית ובין השמנה, השופכת אור חדש על חיוניותם של הירקות ושהובילה אותי גם להנות בכנס הבינלאומי על ניטריק אוקסיד שנערך בברגנץ.
היות ואינטגרציה היא מילת המפתח של תרבותי, אני בוחרת להתבונן על מהלכי החיים מזויות שונות ומגוונות, כמו למשל לבחון את איזון חמשת האלמנטים על פי התפיסה הסינית. הרשימה הזאת באה להמחיש איך שינוי אמיתי נובע מגיוס כוחות אינטגרטיבי ולא בהכרח מהתקפה חזקה על נקודת חסימה בולטת (זה לקח לי הרבה שנים להבין).
אז הנה חלק מהמהלכים שהתרחשו בחודשים האחרונים (מצוינים בכוכבית), אני לא מנסה לטעון שאחד הוביל לאחר, אלא יותר שביחד קל יותר להוביל שינוי.
* כשמלאתי את שאלון חמשת האלמנטים ראיתי שחסר לאיזון "מתכת", זה אלמנט המייצג שני אספקטים חשובים, סדר והוצאה לפועל של תהליך. בדיוק אז התקלקלו שתי דלתות בפינת האוכל אצלי וחשבתי שזה יהיה רעיון נחמד להחליף אותן בדלתות מתכת (הן היו דלתות עץ קודם …"עץ" הוא אלמנט חוסם מתכת ומייצג לעומתו בעיקר התחלות). הרעיון הוא פשוט, נוכחות של מתכת בסביבה מביאה להגברת האספקט מכיוון שגם בלי לשים לב אנחנו מודעים לו בגלל שהוא שם.
* מיום שנולדתי ועד לפני כמה חודשים היה החלב מרכיב מרכזי בתזונתי. את הבוקר הייתי מתחילה עם יוגורט ובמהלך היום הייתי שותה קפה עם הרבה חלב מוקצף ולא מחמיצה לאכול המון גבינת קוטג' (3%) בכל הזדמנות. למרות שכמו כולכם גם אני שמעתי על המלצות ההיזהרות מחלב שיכול להביא לנו נזקים ואף כתבתי על זה בלוג מקיף עם מחקרים המצביעים על יתרונותיו וחסרונותיו, לא האמנתי שחלב גורם לי איזשהוא נזק… יש לי חברה שבחנה את תזונתי והסבירה לי כבר מזה זמן שלמרות שאני אוכלת מזון בריא (הרבה סלטים, טונה וגם שקדים) הרי שהחלב לא מתאים לי… החלטתי סוף סוף לבחון את העניין והפסקתי לאכול מוצרי חלב…למי שדואג לסידן כדאי להציץ למאמרו של ד"ר ברק (שגם הפנה את תשומת ליבי לשכיחות הגבוהה של רגישות לחלב בקרב היהודים) וגם לסיכום הרצאתו של ד"ר דני קרת. דני קרת גם הפנה אותי למאמרו של ביורק משבדיה שהראה שלמרות ערכם הגליצמי הנמוך של מוצרי חלב הם מגבירים משמעותית את תגובת האינסולין. מצאו גם קורלציה בין אכילת גבינות וגבינות קוטג' ובין הסיכוי לפתח סוכרת 2. ראו גם את סקירתו של אורי מאיר-צזיק.

למה עשיתי את זה עכשו? זאת שאלה מעניינת וכל הנקודות שהבאתי בוודאי יתנו לכם רמזים על למה עכשו… הנה עוד 2 נקודות…
* השתתפתי בקורס חכם על יחסינו אל עצמנו שכללו גם את יחסי הורינו ו"ניזכרתי" שבעצם אמא שלי נורא אוהבת אותי שלא לדבר על כמה אני אוהבת אותה… האם זה עזר לי סוף סוף לוותר על חלב שמייצג את הקשר הראשוני שלנו עם האם? מעניין שאכן מצאו קשר בין הנקה ובין תחושת שובע שמפתח הילד הגדל.
* התגלתה אצלי בארון האוכל מתקפת עש כל כך נוראית שלא עזר למגרה שום ניקוי או סדר שעשיתי…זוכרים את "המתכת"? בסוף זרקתי פשוט את כל מה שהיה בארון הזה…הכל…והתחלתי מחזור חדש של מזון מאופסן במיכלי זכוכית מקסימים… האם זה עזר לי לוותר על מוצרי החלב שהיוו חלק כ"כ מרכזי בתזונתי?
אני לא רוצה להלאות אתכם בעוד נקודות כאלה כמו קונצרט אופרה ששמעתי או פגישה עם מי שלא שמעתי ממנו 15 שנים… רק להזכיר לכם שכדאי לפעמים לתת אופציה לדברים שיקרו…

עברו עוד כמה חודשים והנה מצורף גרף ההרזיה שלי (ירידה בעודף הק"ג/חודש), ראו את ההבדל בקצב ההרזיה אחרי הפסקת צריכת חלב ומוצריו…

30 תגובות to “על חלב שנשפך או איך רזיתי 10 ק"ג…”

 1. יואב Says:

  ידוע לך משהו לגבי חלב עיזים? האם דינו כדין חלב בקר או שגרימת הנזק פוסחת עליו?

 2. דינה ראלט Says:

  כן, אכן אומרים שחלב עיזים טוב מחלב פרות וזה גם הגיוני ולו מהסיבה הפשוטה שלא "עיוותנו" את העיזים כמו שעשינו לפרות…
  הנה מחקר שהראה שחלב העיזים טוב יותר מחלב הפרות http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-07/udg-nso073007.php

 3. מיכל Says:

  זה קשור לאמא את אומרת?
  :))

  אכן מעניין – איך אפשר לדעת למי מתאים חלב ולמי לא?

 4. דינה ראלט Says:

  צריך להכיר אותי כדי לדעת כמה הייתי "קשורה" למוצרי חלב…לוותר על זה וכל כך בנועם היה קשור חזק לאמא.
  בקשר לשאלה למי חלב מתאים, אז תלוי את מי את שואלת…יש שיגידו לאף אחד מעל גיל שנתיים…אני הייתי מנסה.

 5. bob Says:

  After a gastroenteritis my physician advise me not to eat "mutzarei halav" because a deficiency in lactasa enzyme. But my dietitian said I can take pills with lactasa. In my experience I felt better WITHOUT MILK, eating more thina and soya milk.
  Move, Move,Move. Not only physically, move your brains too.
  Hag Sameah, a diabetic and overweighted psychiatrist who doesn´t believe anymore that mom is guilty of ALL.

 6. דינה ראלט Says:

  אתה בטח צודק, אבל אני מדענית ש"צריכה" סיבה ללמה לא ניסיתי להפסיק עם מוצרי החלב כבר מזמן…בקשר ללזוז, גם עם הראש, אז כתיבת בלוגים בהחלט תורמת
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7667610.stm

 7. יוסי Says:

  ציטוט ממאמר מהיום ב- YNET בעניין ההמלצה להפסיק לצרוך חלב ומוצריו:

  המלצה זו רווחת בדיאטות שונות כמו דיאטה לפי סוג דם, דיאטת "רזה לתמיד", דיאטה על־פי הרפואה הסינית ועוד. יש תיאוריות רבות שמנסות להסביר את הקשר בין חלב להשמנה. על־פי הרפואה הסינית, למשל, מוצרי חלב מחלישים את הטחול (שנתפס כחלק ממערכת העיכול), מה שמגביר ליחה ומעודד השמנה. בעלי סוג דם O (על־פי דיאטה לפי סוג דם) מפתחים תגובה אלרגית בצריכת מוצרי חלב, מה שמקשה על העיכול. חלב הפרה מכיל סוכר בשם לקטוז, מה שגורם לאנשים רבים להפרעות בעיכול ומקשה על הירידה במשקל.
  לקבל?
  לא. אם אתם סובלים מרגישות ללקטוז (סוכר החלב), כשתשתו חלב תסבלו מתופעות לוואי כמו נפיחות, כאבי בטן וגזים, אך עד כה לא נמצא הקשר שבין רגישות ללקטוז להשמנה.
  מחקרים שונים מראים שההפך הוא הנכון. אכילת 3־4 מנות חלב ומוצריו ליום, במסגרת דיאטת הרזיה, יעילה יותר להורדת משקל ולשריפת שומן, בייחוד שומן בטני החשוד כמעלה סיכון למחלות לב וכבד, בהשוואה לדיאטה עם מעט מוצרי חלב או ללא מוצרי חלב ולעומת תוספת סידן בכדורים.
  המלצה שלנו:
  למוצרי חלב (פרה, כבשים, עזים) ערך בריאותי רב, וחשוב להכלילם בתפריט היומי. העדיפו, כמובן, מוצרים דלי שומן (עד 5%). ההמלצה היומית לצריכת מוצרי חלב משתנה בהתאם לגיל, למין ולפעילות הגופנית. בממוצע מומלץ לצרוך 3־4 מנות ביום (מנה: כוס חלב, יוגורט, 100 גרם גבינה).
  אם אתם רגישים ללקטוז, תוכלו לבחור במוצרים דלי לקטוז כמו גבינות קשות ויוגורטים או חלב דל לקטוז.
  קישור למאמר:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3609597,00.html

  עכשיו לך תדע היכן האמת.

 8. דינה ראלט Says:

  הי יוסי,
  אין ספק שהשפעת החלב לא תהא זהה על כולם…כמוך חשבתי על חלב ובגלל זה לא ניסיתי אפילו להפסיק את צריכתו…זה פשוט קרה !!! ולכן חשבתי שזה ראוי לרשימה. בקשר למידע אז תיזהר ממידע בכתבות באתרים פופולריים שלא נותנים קישור למקור המידע…אם אתה רוצה לקרוא קצת על מחקרים על חלב:
  http://www.notes.co.il/dina/37401.asp

 9. יוסי Says:

  תודה!

 10. איילת Says:

  הי דינה,
  שלחתי לך מייל אישי,
  תודה

 11. אריאלה Says:

  זה נשמע יותר מדי קל כדי להיות אמיתי
  אבל עדיין מטריד אותי בכל זאת איך מתגברים על
  הצורך לצרוך סידן שאני מקבלת מקוטג+יוגורט
  שגם משמשים כארוחת כמו-צהריים יחד עם
  4 פריכיות אורז מלא ללא מלח.
  זה נורא משביע

  בהזדמנות זו
  שנה טובה לך דינה יקרה
  ותודה על הבלוג המצויין שלך

 12. דינה ראלט Says:

  גם אני לא ידעתי איך אתנהל ללא מוצרי חלב בחיי…האמת שזה נורא פשוט כשלומדים שיש עוד אופציות (ירקות, קטניות, שקדים ועוד)…ראי למשל את הקישור הבא למזונות עם סידן
  http://www.derech-haim.co.il/mamarim2.asp?md=9999&sm=6&n=12049
  אם את חוששת אפשר כמובן לקחת תוסף סידן…
  שנה טובה ומבורכת

 13. מאמן כושר Says:

  דינה,
  כל הכבוד על ההישג, 10 ק"ג זה לא דבר של מה בכך.
  במיוחד כאשר זה מלווה בויתור על מזון שתפס מקום חשוב בתפריט התזונה שלך.
  לגביי החלב עצמו אין לי ממש דיעה, לא יצא לי להתעמק בנושא.
  אני אישית לא מחובבי החלב, קצת חלב בנס ואולי עוד חצי קופסת קוט'ג ביום.
  אבל אני עוד אקרא את הפוסט שלך על מוצרי החלב.

 14. דינה ראלט Says:

  זה לא בהכרח כל הכבוד, אם כי כמובן תודה…זה קרה כמעט מעצמו וזה מה שניסיתי להעביר כאן שאיכשהוא כשלא מפריעים החיים מנתבים אותנו למקום יותר נכון.

 15. שלומית Says:

  שמחה לשמוע שזה בקלות ללא התנגדות של הגוף.

  כל הכבוד לך.

 16. מאיה נוריאלי Says:

  הי דינה,
  איתך במאבקך בחלב.
  גם אני מנסה להיגמל, וכבר עברתי לצריכה מאוד מצומצמת.
  התחליף האולטימטיבי שלי לגבינת הקוטג' המאוד טעימה, היא טחינה גולמית משומשום מלא. זה מאוד טעים , משביע ומזין, וכמובן מעכב תחושת רעב.
  אין כמוה על לחם משובח (קמח מלא ללא שמרים) ואף על פריכיות.
  מה גם שתכולת הסידן שבשומשום עולה על זו של החלב.
  אז אם בהרזיה עסקינן, ובתרומתו של הסידן להרזיה, יחי המלך החדש – השומשום.
  נקודת המפנה ביחסך לחלב, כפי שאת מתארת, שקשורה לאהבתך הגדולה את אמך, הציפה בי זכרונות חבויים. אכן כן, גם אני גדלתי על מוצרי חלב (היינו קונים בכמויות טרי ישר מהרפת.
  אמי גידלה אותי כילדה מטופחת ומפוטמת ועם כל אהבתה הגדולה – הדדית – הפכתי למבוגרת עם הפרעות אכילה…
  מאז כל חיי שזורים בנסיונות להרזיה ובחקירת הנושא.
  ב ה צ ל ח ה לכולנו
  וגמילה נעימה
  מאיה נוריאלי
  מטפלת ברפואה סינית, תזונה, צמחי מרפא ודיקור קוסמטי

 17. דינה ראלט Says:

  היום זה נראה לי כ"כ מובן…אבל עד לא מזמן באמת לא העלתי על דעתי שהחלב יכול כ"כ לחבל בבריאותי…
  אנחנו באמת גדלים עם החלב כאבן יסוד בתזונתנו וזאת כנראה טעות.

 18. ראובן ברק Says:

  אני תמיד שמח כשמתגלה עוד נדבך בתל הקרוי "החלב טוב לכם, שתו חלב" והאמת נחשפת: חלב רע לבני אדם, ועוד יותר לעמים מסוימים, למשל יהודים… ראו לינק זה: http://images.google.com/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/World_map_of_lactose_intolerance.png&imgrefurl=http://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_map_of_lactose_intolerance.png&usg=__6nxg3mD7bU82SKwYIzundTPslYU=&h=628&w=1427&sz=39&hl=en&start=5&um=1&tbnid=J3rSV1oljEUiTM:&tbnh=66&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dlactose%2Bintolerance%26hl%3Den%26rls%3Dcom.microsoft:*:IE-SearchBox%26rlz%3D1I7GGLJ_en-GB%26sa%3DN%26um%3D1
  או זה: http://images.google.co.uk/imgres?imgurl=http://demo.decodeme.com/images/trait/li/header.jpg&imgrefurl=http://demo.decodeme.com/health-watch/x/introduction/LI&usg=__NONQwfHmlDm-fbIeMJc0sktn4hw=&h=346&w=781&sz=48&hl=en&start=15&um=1&tbnid=0LkLFobDnnnCFM:&tbnh=63&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Dlactose%2Bintolerance%2Bgenetics%26hl%3Den%26rlz%3D1T4GGIH_en-GBIL275IL275%26sa%3DN%26um%3D1, השלב הבא הוא ההבנה שגם חיטה מודרנית לא מתאימה לנו

 19. דינה ראלט Says:

  מעניין ביותר…
  ותודה גם לקישורים הנוספים ששלחת:
  http://www.springerlink.com/content/lh25036588434651/

  http://www.aafp.org/afp/20020501/1845.html

  http://www.forward.com/articles/7447/

 20. אלישבע Says:

  האם הסיבה להורדה במשקל הינה הפסקת דלקת הנוצרת כתוצאה מהרגישות ללקטוז? האם דלקת כזאת פוגעת בתהליך העיכול?

 21. דינה ראלט Says:

  אין ספק שיש למצב הדלקתי השפעות גם על תהליך העיכול שכן סבלתי משלשולים שחלפו כשהפסקתי עם החלב. אבל הנקודה המעניינת יותר היא קצב ההרזייה, במצב הדלקתי היה עכוב בהרזייה…וזה מתאים לתפיסתי את ההשמנה כדאגה לעתיד. רק הסרת הדאגה מאפשרת הרזיה אמיתית…ובאמיתית אני מתכוונת לכזאת שיש לה סיכוי להחזיק מעמד לתמיד.

 22. יעל ארנסט Says:

  את הכל אנחנו יודעים, אנחנו שומעים על זה כמעט כל יום, ובכל זאת. כל פעם שזה מוכיח עצמו אצל אנשים זה מדהים אותי, כל פעם מחדש.

  תודה. מקווה שמצבך המשתפר ימשיך. 🙂

  יעל

 23. דינה ראלט Says:

  תודה על הברכות…ולאור הרקע שלך אני רוצה לספר לך שאני חייבת להודות לרפואה הסינית
  שפתחה בפני את ההתייחסות הרשתית לבריאות
  http://www.notes.co.il/dina/32100.asp

 24. משתמש אנונימי (לא מזוהה) Says:

  גם אני הפסקתי מוצרי חלב (בעקבות דיקור) והתחלתי לאכול טוב יותר (אם כי ממש לא פחות אולי ההפך) ובלי לשים לב ירדתי את הק"ג ששנים ניסיתי להוריד ולא הצלחתי (4 ק"ג).
  אבל באמת לא אצל כולם זה עובד ככה (מכירה מישהי נוספת שהפסיקה לאכול מוצרי חלב בגלל שזה גורם לה למיגרנות אבל לא ירדה בכלל במשקל).
  ולכל התוהים, זה באמת לא קל ל"מכורי מוצרי חלב" אבל לאט לאט מוצאים תחליפים…

 25. שירה Says:

  בזמנו הסבירו לי רופאים שיש הבדל בין "חלבון איכותי" שמגיע מהחי וחלבון מהצומח שנחשב פחות איכותי, כלומר הספיגה שלו בגוף פחותה.
  האם בתור צימחונית (מטעמים אידאולוגים) אין סכנה של אובדן ויטמינים חשובים שמגיעים מהחי?
  אמנם ישארו לנו ביצים, אבל גם צריכה מופרזת של ביצים אינה מומלצת…

  בכל אופן זאת הזדמנות להודות לך על הרשימות המסודרות, קריאות ואמינות.

 26. דינה ראלט Says:

  ספיגת חלבוני הצומח היא כמו חלבוני הבשר אלא שלעתים הם לא מכילים את כל ח' האמינו להם אנו זקוקים…אבל אם אני לא טועה אז חלבוני הסויה הם בסדר…בכל מקרה אם את אוכלת ביצים אין לך מה לדאוג.
  בקשר לויטמינים B12
  אז תבדקי מידי פעם ואם הוא יהיה באיזור הנמוך קחי טבליות מציצה המכילות את הויטמין.

 27. שירה Says:

  ראשית, תודה על התשובה לשאלה הקודמת. אני מקווה שתהיה לך סבלנות לעוד שאלה למרות ההצתה האיטית שלי (כל כך הרבה זמן אחרי שפרסמת את הרשימה).
  ..
  אני מנסה לעקוב אחר ההמלצה וזה כצפוי לא קל
  בעיות קטנות:
  1. מה מורחים על הלחם חוץ מטחינה? בהנחה שאני לא מעוניינת להוסיף שומן וסוכר במקום החלב.
  2. האם יש ערך להפחתה ניכרת אבל לא התנזרות מוחלטת? האם כמות קטנה של חלב (50 מ"ל) ביום מבטלת את כל היתרונות או שאפשר לראות אותה כזניחה? (החלב בקפה, כן כן..)
  תודה!

 28. דינה ראלט Says:

  על הלחם אפשר למרוח למשל תחליפי סויה וטופו לגבינות ואפילו לנקניקים…ראי בחנות טבע את המיבחר.
  תלוי מה הרגישות שלך לחלב, אם היא גבוהה אז
  אפילו קצת חלב יגרום נזק… שווה בדיקה…

 29. ירדן Says:

  האמת היא שאצלי זה בדיוק אותו הסיפור.
  שמרתי על דיאטה מאוד מסויימת ובמשך חודש בערך הוספתי יוגורט עם מוזלי בבוקר.
  במשך היום הייתי מרגיש נפוח אפילו שבקושי היה לי זמן לאכול.
  באיזשהו שלב שיארתי שזה יכול להיות הגורם והורדתי את היוגורט-מוזלי והעניינים הסתדרו.

  בתקופה הזו גם עליתי במשקל.
  היום אני אוכל פחות חלב וכמעט ובכלל לא בשר והבטן שלי מאוד מרוצה.

 30. אלה Says:

  מדהים,ונכון
  הייתי שנתיים ללא חלב והייתי רזה, ואז חזרתי
  לחלב והשמנתי,כי לא קישרתי בין הדברים….עכשיו שוב מפסיקה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: