הכח ניכר בפנים

האם ידעתם שמספיק להתבונן בפני הגבר כדי להעריך את חוזקו? פעם זה היה חיוני שכן בימי אבות אבותינו, טעות בהערכת כח האויב היתה יכולה להוביל לתבוסה ובאופן פוטנציאלי אף למוות. כיום קבוצת חוקרים מסנטה ברברה מצאה שיש במוחנו מנגנון המעריך את כושר הלחימה של האחר על פי מבנה גופו העליון וגם על פי מבנה הפנים, המימצאים פורסמו ב-Proceedings of the Royal Society באוקטובר 2008. 
ברור שכוחו של האדם היה חשוב במאבקיו, אך המעניין הוא שכוחו ניכר היה גם בפניו. המחקר כלל 4 חלקים שבהם נתבקשו הנשאלים להעריך (דירוג בין 1-7) את חוזק הדמויות על פי תמונות של מבנה גופם, מבנה פניהם או שניהם. אצל חלק מהניבדקים, שהיו להם תוצאות בפועל של הרמת משקולות, נמצאה קורלציה מדויקת עם הערכת הנשאלים. בחלק אחר של המחקר נמצא כי התוצאות היו מעבר לחדרי הכושר, גברים כנשים הצליחו להעריך כח של דמויות מהקמפוס כמו גם את הכח של דמויות רועים או חקלאים מארצות אחרות.
מהמימצאים נראה כי כח הגוף העליון הוא הקובע בהחלטות מלחמה או שלום במיפגש עם זרים… אצל הגברים אמצעי הערכה כזה היה מוביל לקביעת יחסי הגומלין עם הגברים הזרים ואילו אצל הנשים היתה ההערכה משמשת להחלטה לגבי יכולתו של הזכר להגן על הנקבה וצאצאיה.
מענין שלא לגברים ולא לנשים יכולת הערכה לגבי כוחן של נשים. זה די צפוי שכן אלימות אינה שייכת לתחומן.
אז מה בפנים מציין את כח הגוף העליון? החוקרים מציעים שאלה הם קמט מצח כבד והלסת העבה הנובעים מרמות טסטוסטרון מוגברות שמכשירות את כח הלוחמה של הגבר.
התבוננות בפנים מועדפת על פני התבוננות בגוף שכן היא משלבת גם את רמות החוזק הבסיסיות אבל גם את הרגש הספציפי במיפגש….כעס? חדווה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: