מי אחראי לבריאותנו?

האם העסקים המשווקים לנו מוצרים שאחראים למחלות, פגיעות או תמותה כמו טבק או מזון ג'אנק צריכים לשאת באחריות לנזק ולדאוג לשיפור הבריאות הציבורית?
2 מומחים דנו בנושא מעל דפי ה- British Medical Journal.
סטפן סוגרמן, פרופ' למשפטים מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, מאמין שעסקים פועלים רק כשמאיימים על הרווחים שלהם, כך שהסכמי רצון טוב אינם מספיקים. במקום זה הוא מציע שהממשלות יודיעו לבעלי העסקים איזה תוצאות הם רוצים וישאירו להם להחליט באיזה דרך לנקוט כדי להגיע לשם. גישה חדשה כזאת של כללים הנשענים על ביצוע, תתמקד בתוצאות. לדוגמה, מוכרי מזון ג'אנק יצטרכו להבטיח שיפחת שיעור ההשמנה בין הילדים, או מוכרי מכוניות יצטרכו לדאוג שיהיו פחות תאונות קטלניות. קנסות כבדים יוטלו על העסקים שלא יעמדו בציפיות, מה שיגביר את היצירתיות של בעלי העסקים לפתרון הבעיות.
לעומתו, טוען סטיג פרמינג, מנהל האירגון ההתנדבותי Oxford Health Alliance, שאין ערבות שהגבלות יובילו לשינוי הרגלים. מכירת חטיפים יותר בריאים לא בהכרח תוביל להרזיית הילדים ועיצוב מסלולי רכיבת אופניים לא בהכרח ישפיע על תבניות התנועה. אבל, הוא טוען שהעסקים השתנו, הם "שקופים" יותר ולכן כבר לא יכולים להתעלם מהנזקים שמוצריהם עלולים לשאת. למרות שברור שהרווחים הם בראש עינייני העסקים, הוא מאמין שפעילים בחברה ובפוליטיקה יכולים להשפיע על כיוון ועיצוב עמדות ויחד עם בעלי העסקים לקדם בחירות נכונות לבריאות ולהתנהגות. הוא מביא כדוגמה את חברת פפסי שיחד עם Quaker Oats קנו את חברת המיצים טרופיקנה כדי לייצר משקאות יותר בריאים ופחות מתוקים או חברת הסופרמרקטים Sainsbury's שהשקיעה מיליוני פאונדים בפיתוח תכנית MEND למניעת השמנת ילדים – Mind, Exercise, Nutrition … Do it
שיתוף עם בעלי העסקים נראה מוטיב חשוב לקדם.
 
ואם אנחנו בעינייני דרכי בריאות, אז הנה פסיקת הפרלמנט האירופאי בנושאי תזונה, משקל יתר והשמנה.
הועידה של הפרלנמט האירופאי אימצה את הדו"ח שהגיש אלסנדרו פוגלייטה על ה"נייר הלבן" שהוכן בנושא תזונה, עודף משקל והשמנה. הנייר הלבן הוגדר כצעד חשוב בבלימת מגפת ההשמנה והמחלות הנילוות אליה כמו מחלות לב, סרטן וסוכרת באירופה. הנקודות שהועלו כוללות חשיבות הדרכים להפצת ידע בריאותי על מזון, על פעילות גופנית ועל התנהגות. הם כוללות גם דגש חזק על התמודדות עם ההשמנה כבר מגיל הילדות כמו על תפקיד ההורים במניעת השמנת הילדים, חשיבות סימון תכולת המזון וגם על הבעייתיות של ההתמודדות בשכבות נחשלות.
European Parliament resolution on the White Paper on nutrition, overweight and obesity

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: