מהפכת הבריאות – רשתות בריאות חברתיות

רשתות חברתיות מייצגות היום את הפעילות המתפשטת הכי מהר באינטרנט, המשתמש קובע ומשפיע – הפעילות מהירה, נוחה, ממוקדת בעניין הגולש ומאפשרת לו להשתלב, לשנות, להוסיף ולהעביר על פי רצונו. יתרה מזאת, כמו שכתב ד"ר הכט, ה- "סולידריות הוולנטרית" מאפשרת שותפות שווה בין עמיתים גולשים וללא היררכיה …נראה שזה מאד מתאים לנו…

אחת הסיבות להתפשטותן המהירה היא שפע זרימת המידע הזמין המאיים ל"הטביע" אותנו אם לא נצליח להתאים אותו במדויק לצרכינו הפרטיים… "החוק של שירקי" רומז לזה, כדי להצליח על הרשת להיות מושתתת על מודל פשוט עד אימה שיתאים למירב הגולשים. אכן אין זה פלא שאחד הזוכים בפרס TR35 2008 היוקרתי הוא ג'ק דורסי ממציא ה-Twitter.
מאמר סיכום 2008 של MIT TECHNOLOGY REVIEW על מעמד הרשתות החברתיות. וגם כדאי לשים לב להשפעות החברתיות על מצב רוחנו… או אפילו על הפחתת ניזקי שבץ
נראה שעבר זמנן של גישות הלימוד הותיקות והיום המשתמשים יותר מאשר התוכן מניעים את האתרים הלימודיים. האם ראיתם את הצעת גוגל לאתר התפרצויות שפעת, ולסמנן על פי האיזור הגיאוגרפי?
Detecting influenza epidemics using search engine query data
כדאי גם לעיין במאמרו של אשר עידן על השימוש ברשתות חברתיות ועל איך הניהול ההיררכי נעשה מיותר, החלטות מתקבלות עפ"י הרוב והארגון הופך לבלתי נשלט.
מחקרים חדשים מראים שהרבה תכונות מתפשטות בצורה רישתית, כך שלרשתות חברתיות יש בודאי השלכות נוספות שלא על כולן חשבנו…ראו למשל איך האושר מתפשט רישתית.
 …ולפיכך, אם נתאים לנו את הרשת שלנו הרי זה משובח, מעניין  וכובש את תשומת לבנו.
ראו את מאמרו של ירדן לוינסקי על הפסיכולוגיה של הצלחה ברשתות חברתיות.

נושא הבריאות הוא כמובן אחד הנושאים המרתקים אותנו ביותר ועליו נתמקד כאן. בישראל למשל, 55.2% מהציבור מתעניין בחדשות ובמאמרי בריאות לעומת 30.8% המתעניין בחדשות ובמאמרי ספורט. ויחד עם זה, הציבור לא יודע אפילו מידע רפואי מינימלי, אז אין זה פלא שהוא "עט" על מידע…ולפעמים גם מגיע למידע מפחיד שאינו בהכרח רלבנטי, שמעתם על ה- Cyberchondriacs סייברכונדריים…

גם אלינו זה מגיע ועכשו מוקמת בישראל"כמוני" – רשת חברתית-רפואית וזאת ביוזמת פרופ' מרדכי שני. האתר (ללא כוונות רווח), מיועד לגולשים עם בעיות בריאות כרוניות המבקשים מידע ותמיכה וכן לאלה הרוצים לקחת חלק יותר מרכזי בניהול מחלתם תוך שיתוף פעולה חברתי עם גולשים הנמצאים במצב דומה.
מוזמנים כל הגולשים המבקשים לקחת חלק פעיל בפרויקט הרשת הבריאותי (סוכרת, השמנת יתר, לב, כאב, טרשת נפוצה ועוד). למשל, בכתיבת בלוגים, בהקמת קבוצות דיון או ביוזמת פעילויות משותפות אחרות ברשת או גם מחוצה לה. המעוניינים אנא פנו אלי לפרטים ralt1@netvision.net.il.
מוזמנים להשתתף בהקמת האתר גם גולשים רופאים ומטפלים היכולים לתרום ל"כמוני" וגם להשתמש בנתוני האתר שיצטברו כבסיס למחקרים ולתובנות חדשות.

המידע הזמין אכן מוביל מהפכה, משנה הרבה תפיסות מקובלות…פתאום ראינו שאפילו אושיות המדע לא כל כך איתנות כמו שחונכנו לחשוב… הצורך לקחת יותר אחריות על חיינו הולך ומתגבר. בייחוד לנוכח מצב הבריאות בחברתנו, ראו למשל את דו"ח קרן קינג באנגליה.
יתרה מזאת גם הרופאים לא תמיד זמינים בהתאם לצרכינו…למשל, יותר ממחצית החולים המזריקים אינסולין לא דנים עם הרופאים המטפלים בבעיות הנילוות להזרקה. וגם כמובן ראינו שלהעביר מידע וללמד באינטרנט זה מאד יעיל.
ולמשל, יותר מ- 25% ממקרי טיפולי חירום בבית החולים יכולים להיפתר דרך הרשת…גם מצב הסוכרת (רמות ה- HA1C) של חולי סוכרת שטופלו דרך הרשת השתפר.
 
אז מכל זוית נבחנת, משתלם לנו לשים לב למה שקורה. מחקר שהתפרסם בעיתון Psychological Science אכן הראה שמעורבותו הפעילה (כמו למשל דיווח יומי) של החולה בבריאותו משפרת את מצבו הכרוני.
 
והגולשים אכן מתחיל
ם להעביר חלק ניכר מאחריות הבריאות לעצמם…שמתם לב לבלוג שלי? 🙂
וכבר מתחילים להופיע מחקרים על רשתות הבריאות החברתיות כמו הרשת הידועה של PatientsLikeMe. במחקר הזה הראו איך משתמש החולה ברשת לתמיכה וייעוץ ALS עם חולים אחרות, כמו גם על היתרונות של נגישות החולה לתיק הרפואי האישי שלו.
ועוד…השתתפות ברשת חברתית תומכת מגינה מדמנציה. או, להשתמש ברשת הזמינה בכל מקום, במקרי לחץ דם גבוה מכפיל את סיכויי ההצלחה לשליטה בלחץ הדם.
 
מעניין לראות שכ- 40% מהמטופלים מפקפקים בדעת רופאיהם אם היא נוגדת את מידע האינטרנט שברשותם (עד לא מזמן זה היה מאד נדיר).
 
ואפשר מהחיפושים שלנו ללמוד גם דברים מעניינים עלינו בכלל, מחקר על חיפוש מידע רפואי בגוגל הראה שיש כל מיני סיבות הקשורות לחיפוש. למשל, נושא הדיאטה והפעילות הגופנית הוא נושא שעלה דרמטית בשכיחותו לקראת השנה החדשה, לעומת זאת נושאי רפואה למחלות היו שכיחים יותר באמצע השבוע ולא בסוף השבוע שבו אנחנו נחים ולא ממש רוצים להתעסק בבעיות.
אז אם אנחנו מעבירים חלק מאחריות הבריאות אלינו אין זה פלא שגם על הגנטיקה האישית שלנו אנחנו רוצים ללמוד, ראו את חברת 23andMe שב- 399$ עושה בדיקת DNA אישית. מייסד הגוגל סרג'י ברין (המולטי-ביליונר), גילה כך את גן מחלת הפרקינסון המשותף לו ולאמו והחליט לכתוב בלוג אישי הדן בסיכוי הגנטי שלו למחלת הפרקינסון.
ראו גם את הבלוג של ד"ר אורי גינזבורג שמטפל הרבה בנושא הרשתות החברתיות.
 
נושא הרשתות החברתיות אכן גולש לכל תחומי החיים, כולנו יכולים לפזר מידע ואין ספק שנושא הפרטיות יעלה על הפרק יותר מפעם אחת…
בנושאי בריאות הנושא חמור כפליים והאמת שנכונותם של הגולשים לספק נתוני בריאות לאתרים קשורה בביטחונם במעבדי הנתונים לרשימות האתרים. גוגל, מיקרוסופט ועוד חברות החליטו לקבוע סטנדרטים לשמירה קפדנית של פרטי בריאות הגולש, אני לא בטוחה שהם יצליחו. דו"ח בריטי על הפגיעה בפרטיות עם חשיפת נתוני הבריאות בכרטיס הבריאות האישי BMJ 2009;338:b1251.
 
לסקרנים, הנה עשרה אתרים חברתיים מבטיחים Ten Web Startups to Watch

למתקדמים 🙂 גולשי ה- Second Life בואו לבקר בעולם הוירטואלי TORC, של מרכז טקסס להתמודדות עם השמנה…השנה הם גם זכו בפרס עולמות וירטואליים, ראו את הוידאו.
מעניין להקשיב להרצאתו של פיליפ רוזדייל מייסד ה- Second Life.
שימו לב – אם אתם או מישהוא שאתם מכירים מעוניין לפתח מרכז בריאות ישראלי ב- Second Life אתם מוזמנים לדבר איתי…אנחנו מחפשים ומתכננים…

ולסיום, היום מוסיפים עוד אנקדוטה לשני כללי הבריאות הידועים: כדי להיות בריא צריך לאכול ירקות, לעשות התעמלות ולבדוק את עשרת דרכי האינטרנט הזמינות.
 
 

ולמתעניינים בפילוסופיה…
חוקרים מדנמרק הציעו ליישם את "עיקרון ההכבדה" גם על ההתנהלות במבול המידע הזמין לנו בימינו. אני מציינת את זה בעיקר כי את העיקרון הזה גילה בטבע (בנגב) פרופ' אמוץ זהבי בהתבוננות על תקשורת הזנבנים. עם אמוץ עשיתי את הפוסדוקטורט שלי ומשם פיתחתי את הרעיון על תקשורת ה- NO בגופנו…אכן מופלאות רשתות הקוסמוס.

6 תגובות to “מהפכת הבריאות – רשתות בריאות חברתיות”

 1. yuval Says:

  כתבה אינטלגנטית ומעוררת מחשבות

 2. דינה ראלט Says:

  תודה 🙂

 3. עמנואל Says:

  כולנו איתך

 4. דינה ראלט Says:

  רב תודות
  🙂

 5. רינת Says:

  דינה שלום

  קראתי את הכתבה, בהחלט נראה לי מעניין, לא יודעת במה בדיוק זה כרוך מבחינתי, אבל אשמח לקרוא ולהגיב, ואולי אף לכתוב.

  רינת

 6. דורון Says:

  מעניין מאוד 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: