מי רוצה לסדר אותנו? החוקרים? עיתוני הרפואה?

שומו שמים, העיתון הכי יוקרתי ברפואה The New England Journal of Medicine פרסם החודש מימצאים ממחקר שנעשה בהרוורד [המוסד הכי יוקרתי :-)] יחד עם אוניברסיטת לואיזיאנה ואף אחד לא אומר כלום שזה מחקר כמעט חסר משמעות שעלול לגרום נזק…אני מודאגת… 
הם עקבו אחרי יחסי חלבונים/פחמימות/שומן בתזונה בלי להדגיש בכלל את סוג התזונה (דיאטה ים-תיכונית לעומת מזון מהיר, על ניטריק אוקסיד שבירקות ירוקים או על חטיפים).
אם לא היינו יודעים כבר שמהות התזונה קובעת את שיעור ההרזייה והבריאות, היינו יכולים להסתכל על המחקר, אבל כשכולם כבר יודעים, אני לא מבינה איך יכולים לקבל מחקר כזה לפרסום ועוד להפיץ אותו בכל ערוצי התקשורת כאילו שלא משנה מה שאתה אוכל העיקר שתאכל פחות.
קשה לי להאמין שהחוקרים לא יודעים שדיאטת הרזייה מקדמת בסופו של דבר השמנה…או על המחקר המראה שדיאטה ים- תיכונית מבריאה יותר מדיאטה דלת שומן.
 
פרטי המחקר: החוקרים בחנו מצבי הרזייה במשך שנתיים (אכן יותר ארוך מהרבה מחקרים) אצל שמנים שחולקו לארבע קבוצות (ע"פ התזונה שלהם) והראו כי הרזייה היתה קשורה בהפחתת מספר הקלוריות אבל לא  בסוג הדיאטה.
בניסוי השתתפו 811 גברים ונשים שחולקו ל- 4 קבוצות תזונה ונתבקשו לאכול  750 קלוריות פחות ליום:
* מעט שומן וחלבון ממוצע
* מעט שומן והרבה חלבון
* הרבה שומן וחלבון ממוצע
* הרבה שומן והרבה חלבון
בכל הקבוצות, בלי קשר לתזונה,  נמצא כי המשתתפים רזו בממוצע כ- 6 ק"ג במשך 6 חודשים ואחרי שנה התחילו להשמין קצת (20%). הם נתבקשו להתעמל קצת – 90 דקות בשבוע (להרזייה צריך להתעמל לפחות 250 דקות בשבוע) ומדי 8 שבועות הם קיבלו ייעוץ. התוצאה המעניינת לדעתי בכל המחקר היא שאלה שהשתתפו בפגישות הייעוץ (כפי הנראה אכפת להם יותר על עצמם) רזו יותר מפי 2 מאלה שלא באו לייעוץ.
N. Engl. J. Med., 2009, 360(9), 859-873

אני כתבתי (עם הרבה קישורים נילווים) לפרנק זקס, החוקר המוביל של המחקר, והצעתי שהיות ויש לו את יומני התזונה של המשתתפים שינסה למשל לראות פרופורצית הרזייה על פי כמות ירקות ירוקים או בשר ולא על פי חלוקה גסה לפחמימות-שומנים-חלבונים. הנה תשובתו:
Dear Dina,
We are checking to see if analysis by foods and food groups have or can be done with the dataset. We'll get back to you soon.
Thanks for your inquiry.
Frank Sacks
ובינתיים עוד חוקרים הביעו את מחאתם על הפרסום הזה, כמו למשל על הדיאטה הקלה שלא יכולה לשקף הבדלים.
N. Engl. J. Med., 2009, 360(21), 2247-2248

העלו את זה גם בנרג' 

ועוד מחקר שמסעיר את כולם מכיוון שהתפרסם בלנצט, עודף משקל קשור עם חיים יותר קצרים. אני חייבת להעיר/להאיר, ראשית לקבץ נתונים של כמעט מיליון איש בוודאי מכסה על מיגוון הקשרים עם תוצאות סותרות, אז בעצם זאת לא התמונה האמיתית. ויתרה מזאת ההרזיה המומלצת לא הוכחה כמאריכת חיים, להפך אם היא לא נעשת נכון היא מובילה לפגיעה נוספת בריאות. אז החשיבות היא לא המשקל אלא הבריאות, הרבה פעילות גופנית והמון ירקות…
מעניין וקשה להבין, שלכשאשה אחת יש קריש ברגל בגלל הרבה סיבות בריאות אבל גם שאכלה אשכוליות 3 ימים, הלנצט מפרסם מאמר מלא על זה…חבל שלאשכוליות אין נציג בעיתוני הרפואה…
The Lancet, 2009, 373(9670), 1222

11 תגובות to “מי רוצה לסדר אותנו? החוקרים? עיתוני הרפואה?”

 1. ראובן ברק Says:

  אמנם זה נשמע פראנואידי, אבל זה מחזק בעיניי את התחושה שהממסד הרפואי תוחר באופן מתמיד לשלול עקרונות תזונה בריאה, מתוך חשש שמרכז הכוח יעבור מידיו לידי "האלטרנטיבים" למיניהם וטענה ש"קלוריה היא קלוריה" ללא הבדל במקור שלה, כשהיא באה ממקורות מכובדים כל כך היא אבן נגף רצינית בנסיון ללמד בני אדם תבונה, כפי שאנחנו מנסים כל הזמן. איני יכול שלא לצטט את מה שהיו אומרים לנו בהדסה עין כרם כסטונדנטים לרפואה: קח חמור, קשור אותו להדסה למספיק זמן, ובסוף הוא יהיה רופא (או פרופסור) רחמנא ליצלן

 2. איריס Says:

  נכון שלא אמרו מה אחוז הירידה אצל כל אחד, אבל הנתון בעצמו חשוב מאד לתכנון המוני, לעומת ייעוץ פרטני. כאשר נכנסים למדיניות האכלה ותזונה של מדינות שלמות, נכון לאמר ש"יאכלו פחות" זה מספיק טוב. אני לא רואה סתירה בין שני הדברים, זה פשוט הוצא קצת מההקשר.
  בעית ההשמנה אובזיטי בילדים היא היום מגיפה, וחושבים על זה ב"מקרו". אי אפשר להשקיע בכל אדם בנפרד אותה שימת לב שאת נותנת לעצמך או לחברות מבוססות מתל אביב. כדי לבסס מדיניות, הנתון הזה הוא חשוב ולא טריוויאלי, לפחות בעיני.
  אגב הוא יכול היה לקחת נתונים מגטו ורשה, גם שם עבדו על "תחשיבי קלוריות" וזה "הוכיח את עצמו"
  זה אולי ציני, אבל לצרכים של אוכלוסיות שלמות, צבא, פליטים, בקיצור, להרבה אנשים עם מעט תקציבים, הנתון חשוב.

 3. דינה ראלט Says:

  קשה לי להבין למה הם לא התבוננו מראש במרכיבי התזונה הבריאה…יש להם את הנתונים שכן כל המשתתפים הגישו דו"ח תזונה… לפי תשובת החוקר אולי זה עוד יקרה.

 4. דינה ראלט Says:

  לא צריך להיות סתם סרקסטי…ההמלצה של לאכול פחות היא המלצה רעה שמביאה נזק!!! ההמלצה הטובה היא לאכול נכון.
  סתם דיאטה דלת קלוריות מובילה בסופה להשמנה …הנה דוגמה אחת מיני אחת רבות:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6933686.stm
  החוקרים בהרוורד מכירים את הנתונים האלה אז המלצתם הגורפת מעוררת דאגה.

 5. שונרא Says:

  מה שהכי מעניין באותו המחקר הוא לא הירידה הממוצעת אלא ההפרש העצום בין הירידה של אדם אחד לזו של אחר: הטווח נע בין ירידה של חמישים פאונד ושל חמישה פאונד – וזאת אחרי הורדה משמעותית של מספר הקלוריות הנאכלות מדי יום.

  השוני בין היחידים במחקר הוא, לדעתי, הסיפור הגדול של המחקר: אדם שמנסה לפעול על פי הנחיות החוקרים עשוי בהחלט להפחית ממשקלו – אבל עלול גם להצטמצם במשך שנים מבלי לראות כל תוצאה ממאמציו.
  הייתי רוצה לדעת למה…

 6. דינה ראלט Says:

  אם היינו יודעים להסביר את ההבדלים בין האנשים היינו יודעים הרבה ….
  הסיבות כמובן רבות, כרבע מהגנים (אצל עכברים) קשור בהשמנה אז מספר הסיבות הוא באמת נרחב.
  אצלי למשל היו החלב ומוצריו מעכבי הרזייה דרמטיים.
  http://www.notes.co.il/dina/48682.asp
  ואני בטוחה שאצל אחרים לחלב אין השפעה בכלל…
  נראה שכדאי להשקיע בחקר העצמי.

 7. שונרא Says:

  …אני טבעונית והתחלתי להימנע גם מפחמימות פשוטות.

  עוד כמה כללים ואמצא את עצמי אוכלת רק אוויר. ולא מרזה.

  (תודה על הרשימות שלך, אני נהנית מהן מאוד!)

 8. יעקב פוגלמן Says:

  שלום רב,
  לצערי המאמר בניו אנגלנד הוא מאמר באיכות ירודה שלא היה ראוי לפרסמו בכלל וזאת שמחקרים כאלה הם בעיתיים מאד לביצוע ואם אינך משוכנע שהנבדקים אכלו את מה שהמאמר אומר שהם אכלו אז יש לנו בעיה . אני מביא ציטוט מהמחקר: Substantially diminished adherence after the first few months is typical in weight-loss trials5,6,8,10,11,12,19,21,24,26 and occurred between 6 months and 2 years in our trial
  אז מה אפשר להסיק מהמאמר הזה ? כלום
  יום טוב
  יעקב

 9. דינה ראלט Says:

  זאת כמובן בעיה עקרונית של מחקרים מטיפוס כזה ואפשר היה להגיד שהתוצאות כוללות את חוסר ההתמדה…
  אבל יש להם יומני תזונה ובהנחה שהם נכונים (אם לא ממלאים עם שם מזהה אז אולי לא אכפת לממלא לדייק) וכך אפשר לראות בדיוק מה אכלו כולם…

 10. יעקב פוגלמן Says:

  אני מאד מסופק לגבי המטודולוגיה של המאמר, ולא סתם אנחנו מקבלים תוצאות סותרות שונות ומשונות שרק אנו יוצאים מבולבלים מהם. ולכן צריך להקפיד לקרוא את המטודולוגיה של המחקר ועד כמה אפשר להאמין לו.
  מחקר לדוגמה ומופת בתחום התזונה של ד"ר איריס שי וד"ר דן שורצפוקס מאוניברסיטת בן גוריון. המאמר פורסם ב NEJM והוא מוכיח כי ניתן לצרוך דיאטה דלת פחמימות לאורך זמן רב ביותר
  בנוסף מטודולוגיה מחקרית מצוינת
  Weight loss with a low-carbohydrate, Mediterranean, or low-fat diet.Shai I, Schwarzfuchs D, Henkin Y, Shahar DR, Witkow S, Greenberg I, Golan R, Fraser D, Bolotin A, Vardi H, Tangi-Rozental O, Zuk-Ramot R, Sarusi B, Brickner D, Schwartz Z, Sheiner E, Marko R, Katorza E, Thiery J, Fiedler GM, Blüher M, Stumvoll M, Stampfer MJ; Dietary Intervention Randomized Controlled Trial (DIRECT) Group.
  .)

 11. דינה ראלט Says:

  נכון שהמחקר שהצבעת עליו נראה יותר טוב…הנה הקישור
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18635428?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_RVAbstractPlus
  אבל עדיין, להתעסק בתזונה בלי פעילות גופנית הוא לדעתי טעות. מזה הרזייה של 4 ק"ג? כמה זמן זה יחזיק מעמד ולמה לא לעודד את כולם לזוז לפחות 250 דקות בשבוע?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: