למה האשכולית מאיימת על הרפואה הקונבנציונלית?

זה יהיה קצת כללי מדי ובטח גם לא תמיד נכון, אבל נדמה לי שהרופאים לא אוהבים להתעסק עם תזונה, כאילו זה תחום ששייך לעקרות בית ואולי לדיאטניות. ויתרה מזאת, כשיש חשד, ההמלצה תהיה בדרך כלל להימנע מהמזון ולא דווקא לחקור את יחסי הגומלין עימו.
למשל, ההמלצה המקובלת לחולי דיברטיקולוזיס היא להימנע מאכילת אגוזים, פופוקורן או גרעינים, אולם במעקב אחרי בריאותם של כחמישים אלף איש במשך 18 שנה, לא רק שלא נמצא קשר בין מזונות אלא ובין תלונות דיברטיקולוזיות, אלא אף אולי ההפך (20% ירידה בסיכוי לדיברטיקולוזיס אצל אוכלי האגוזים לפחות פעמיים בשבוע).
JAMA, 2008, 300(8), 907-914
מזה זמן הראו כי האשכולית עשויה להשפיע על פעילותן של הרבה תרופות (Grapefruit Juice Effect) וכך להפוך אותן לטוקסיות ולכן למיגוון תרופות מלווה ההוראה, לא לאכול אשכוליות…
למה למשל לא ההפך, דווקא כן להמליץ על אכילת אשכוליות ולהפחית את מינון התרופה? או לפחות לתאם בינהן?
אני מציעה את זה שכן לאשכולית פעילות אנטי-חימצונית גבוהה, היא מפחיתה רמות כולסטרול (מחקר ישראלי) ויש לה עוד יתרונות בריאות ולכן כדאי להשקיע מאמץ בלברר איך ניתן להנות מיתרונותיה ולא רק לחסום את השימוש בה.

ודרך אגב, פטריות אכילה מבטלות את האפקט הזה של סיכון התרופות על ידי אשכוליות.
עכשו הראו גם את ההפך, בכנס The 236th National Meeting of the American Chemical Society הראו שמיץ אשכוליות אבל גם מיץ תפוזים וגם מיץ תפוחים דווקא מעכבים ספיגת תרופות ומפחיתים את פעילותן. שימו לב שזה עוד מיצים ואני מניחה שלהרבה מזונות יהיו השפעות על הרבה תרופות.
בדאגה שהאשכולית מזיקה לבריאות הנשים בחנו את השפעתה על הסיכוי לסרטן השד. במעקב קרוב ל- 10 שנים אחרי יותר ממאה אלף נשים לא נמצאה קורלציה בין צריכת האשכוליות ובין סרטן השד.
Cancer Causes Control. 2009 Feb 18. Epub ahead of print

במחקר שנעשה בקליפורניה מצאו שאצל שמנים, האשכולית מסייעת גם להרזייה וגם בעמידות לאינסולין. בשלושה חודשים, רזו אוכלי האשכולית הטריה כמעט שני ק"ג בעוד שמשתתפי קבוצת הביקורת רזו רק בשלוש מאות גרם.
J. Med. Food, 2006, 9(1), 49-54
חוקרים מאונטריו מצאו כי פלבנואיד שבאשכולית- נרינגנין Naringenin מונע השמנה וסוכרת, וזאת מבלי להפחית את רמות האכילה.
Diabetes. 2009 Jul 10. Epub ahead of print

אשכוליות ותפוזים קשורים גם עם מניעת אוסתאופרוזיס.

הכי הדהים אותי הוא עיתון הלנצט, המוביל הרפואי של תקופתנו, שמזהיר בכותרת המאמר!!! מאשכוליות, במאמר על האשה שכמעט איבדה את רגלה כאילו בגלל שאכלה בבוקר אשכולית ב- 3 ימי דיאטה. בפועל, הם מצאו לאשה קריש דם גדול ברגל, ואז התברר שיש לה היצרות של כלי דם ברגל שהרבה פעמים מובילה להיווצרות קרישים, בייחוד במצב ללא תנועה שזה היה אצלה המצב, אחרי ישיבה בנסיעה מרובת שעות. בנוסף, המליצו לאשה להפסיק להשתמש בתרופות למניעת הריון שיכולות להוביל לקרישה וגם נמצא כי היא שייכת לקבוצה גנטית של חולים בפקטור V שאצלם יש סיכוי מוגבר להיווצרות קרישים. אולי גם לאשכולית היה חלק קטן באירוע אבל בטח לא שווה את הכותרת שהובילה לאינספור מאמרים ברשת נגד אכילת אשכוליות.
Lancet. 2009 Apr 4;373(9670):1222
יש לכם אולי הסבר למה האשכולית כל כך מאיימת?
וכמו שקורה הרבה פעמים כשאני מעלה נושא לדיון, מופיעה ידיעה מאד רלבנטית ברשת…כפי שהצעתי…והפעם על השימוש באשכולית להגברת פעילותה של תרופה נגד סרטן (rapamycin) וכך לאפשר את הורדת כמות התרופה הדרושה לריפוי.

18 תגובות to “למה האשכולית מאיימת על הרפואה הקונבנציונלית?”

 1. אופיר זמר Says:

  למה, בעצם, קוראים לרפואה המערבית/מדעית "רפואה קונבנציונלית"? יש שם משהו שמבוסס על קונבנציה (במובן של 'מוסכמה' או של 'אמנה')? או שזה סתם סוג של כינוי גנאי?

 2. דינה ראלט Says:

  עד כמה שידוע לי קונבנציונלי זה בכלל לא שם של גנאי, אלא יותר שם של "רפואה פורמלית" המתבססת על שנות לימוד וחומר לימוד מדויקים ומוסכמים.

 3. אופיר זמר Says:

  תודה על ההתייחסות. אני מבין למה מתכוונים כשאומרים 'רפואה קונבנציונלית', התהייה שלי היא רק לגבי המונח עצמו – מנין הוא הגיע, ומה הקשר בינו לבין 'קונבנציה' במובניה המקובלים.

 4. שטריח Says:

  והאם זה על אותו משקל של "נשק קונבנציונלי"?

 5. אופיר זמר Says:

  אני תמיד הנחתי (בלי לבדוק את זה, למען האמת), שנשק לא קונבנציונלי נקרא כך מפני שהשימוש בו מנוגד לאמנות בינ"ל (כמו אמנת ז'נבה). נשק קונבנציונלי הוא, מן הסתם, זה שהשימוש בו מותר על פי אותן אמנות. ואם זה אכן כך – אני לא רואה את הקשר בין זה לבין רפואה קונבנציונלית.

 6. רני Says:

  שלום יופי של תקציר
  אז כך בולטת כאן תופעת הספיגה יש קשר בין אי השמנה להפרעות ספיגה כאשר תרופות הן האינדיקטור.אבל מזמן אמרו לאכול בבוקר אשכולית, למה? זה בא מתקופה שהיו פחות כלים אנליטיים אז למי שהגה רעיון זה היו אינטואיציות בריאות וכידוע רפואה זו אמנות לא מדע. כאשר כל אמנות נעזרת במדע – צבע לצייר, אלקטרונים לנגן, רפואה בכל מה שיש היום. הפליבונים באמת שונים באשכולית מרירות !!!! מה הקשר בין מרירות והתרעות אורגנולפיות? במצב טבעי הגוף רוצה ספיגה מירבית. לעפיצות ומרירות יש גורמים דומים. פעם היו בארץ כמויות אדירות של קליפות אשכוליות חלק הלך להזנה. מה יעשו אשכוליות לתפוקת החלב? למשל חרובים משפיעים לרעה והחומרים המונעים ספיגה דומים.אז אפשר לפתח תרופות הרזייה? בטח עשו אבל ניתן לחזור ולחדש. את רואה תכתבי דברים מענינים תקבלי עולם מעניין..

 7. קורא אנונימי Says:

  קונבנציה במישור המדעי משמעותה "מה שמקובל". יש קונבנציה איך לכתוב משוואות. לדוגמא, במתמטיקה במשוואות דיפרנציאליות משתמשים בקונבנציה של לייבניץ בעוד פיזיקאים נוהגים לכתוב נגזרות ביחס לזמן בקונבציה של ניוטון.

  אני חושב שבמקרה של רפואה המלה "קונבציונאלי" נובע מההכרה שהמחקר הרפואי עובד לפי ה "קונבנציה המדעית" או "השיטה המדעית" כפי שהיא נתפסת במערב, כלומר השיטה המחזורית של: תצפיות, תיאוריה, השערה מבוססת על התיאוריה (חיזוי) , ניסוי (אישוש או הפרכה) , תיקון התיאוריה, חיזוי וחוזר חלילה.
  הרפואה ה"אלטרנטיבית" לא תמיד עובדת לפי העקרונות המדעיים המקובלים, ולכן היא מחוץ ל"קונבנציה".

 8. אופיר זמר Says:

  תודה לכל מי שהתייחס. מתברר שטעיתי בקשר למלה "קונבנציונלי" – בנוסף למשמעויות שהכרתי, יש לה גם את המשמעות של "רגיל" או "נפוץ", ואני משער שהביטוי "רפואה קונבנציונלית" מתייחס לכך, ואינו קשור לקונבנציה במובנים שחשבתי עליהם.

 9. אביעד Says:

  בקשר לשאלת, מדוע לא להפחית את התרופות ודווקא להפחית מהאשכוליות.. אני מניח שאת לא רצינית.
  תמליצי את לאדם שצריך ליטול תרופות ללחץ דם להפסיק לקחת אותן ולאכול אשכוליות במקום.
  או אולי אשכולטרפיה לחולי סרטן?

 10. קורא אנונימי Says:

  לא נראה לי שהבנת.
  הטענה היא שבחלק מהמקרים האשכולית גורמת לספיגה גדולה יותר של התרופה בדם (הפוך מנטרול).
  לכן במקום להשאיר את האשכולית ולהוריד במינון התרופה, כך שרמת התרופה בדם תהיה בריכוז הנדרש, יותר נוח לרופאים ובעיקר לחברות התרופות לאסור על האשכולית.
  יש בזה מן ההגיון היות וקשה לאמוד מבחינה קלינית מה ההשפעה של כל אשכולית על כל פציינט. לדוגמא, האם לגיל האשכולית יש השפעה על הפעילות האנזימטית? האם לסוג האשכולית יש השפעה?
  זה פשוט מוסיף עוד משתנה שלא הוכנס לניסויים הקליניים, והניסויים האלה עולים הון תועפות. להרבה חברות תרופות פשוט לא שווה לחקור את הנושא.

 11. דינה ראלט Says:

  נראה שמה שיעזור להתמודדות עם ההשפעות השונות של חיינו על השפעת התרופות הוא לא רק ללמוד על יותר הקשרים אלא גם ללמוד על רפואה אישית…
  זהו תחום שמתפתח היום ואני חושבת שלכל אחד יהיה תפקיד יותר מוביל באבחון רמות התרופות המתאימות לו
  ושאלה, מזה אורגנולפיות?

 12. דינה ראלט Says:

  אני מציעה לחקור את הקשר בין המזון והתרופה…ולא להניח שלכולם מגיעה אותה רמת תרופה…להוריד רמת תרופה ולהוסיף אשכולית זה נהדר רק צריך לעשות את זה בזהירות וכן, זה לא פשוט. יש להניח שכמו האשכולית, המון דברים משפיעים על אפקט התרופה…עייפות? סטרס? התאהבות? שלא לדבר על הגנטיקה השונה בין המטופלים…בגלל זה אני מציעה לחולה לקחת חלק פעיל במינון תרופתו ולהתבונן על המירקם המשפיע.

 13. קורא אנונימי Says:

  אני מסכים איתך 100%. הבעיה כמובן היא שלחברות התרופות עצמן אין שום ענין במחקרים מהסוג הזה.

 14. דינה ראלט Says:

  ראה את המאמר האחרון שבדיוק הופיע על פי הצעתך, אכן אשכולוטרפיה לחולי סרטן…הוספתי אותי בפיסקה האחרונה של הרשימה.

 15. מאמן כושר Says:

  למה למשל לא ההפך, דווקא כן להמליץ על אכילת אשכוליות ולהפחית את מינון התרופה?

  הסיבה לכך היא שמינון התרופה ידוע וקבוע ואילו מינון החומר הפעיל באשכולית משתנה מאשכולית אחת לשניה.
  לא פעם ניתן למצוא הבדלים מהותיים בכמויות החומרים הפעילים שבצמחים שנלקחו מאותו איזור גידול.

 16. דינה ראלט Says:

  אז כדאי להתאמץ קצת בברור היחס המתאים…וזאת בגלל הנזקים הנילווים לכ"כ הרבה תרופות…ראה את הקישור הבא שהוספתי על ההפחתה בריכוז התרופה נגד סרטן שהאשכולית איפשרה.
  http://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090420151227.htm

 17. מאמן כושר Says:

  זה בלתי אפשרי לברר את היחס המתאים כאשר כל אשכולית שונה מהשניה
  גם במאמר שציינת הם כותבים:
  This makes the drug reach higher levels in the bloodstream, two to four times the levels seen without a juice boost
  הייתי אומר שזה הבדל די גדול להמצא בטווח שבין פי 2 לבין פי 4
  מינון מדוייק זה אחד הדברים החשובים ביותר שמאפיינים תרופות.

  מה שכן אפשר לעשות, זה לבודד את החומר הפעיל ולהוסיף אותו לתרופה במינון ידוע

  אבל אני לא רואה כיצד משלבים שתיה של אשכולית ביחד עם הקטנת מינון התרופה, כי איך ידעו כמה פחות מהתרופה לתת, פי 2 או פי 4?

 18. דינה ראלט Says:

  גם מינון התרופות שנראה לך מדויק הוא נושא מאד גמיש שמשפיע שונה על אנשים שונים וגם מושפע מהמון משתנים חוץ מאשכוליות…אני הייתי מוסיפה קצת אשכולית ובוחנת אופציה של להוריד קצת מהתרופה ולאט לאט בוחנת עם כל חולה את המינון המתאים לו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: