חישובי אספקת האוכל וכמה השמינו האמריקאים?

ממה נובעת ההשמנה בארה"ב? יותר אכילה? פחות תנועה? חוסר מנוחה?
בכנס ה-17 של ה- European Congress on Obesity שנערך באמסטרדם, הציגו חוקרים בראשותו של פרופ' סווינברן מאוסטרליה, גישה חדשה להתייחסות לנושא ההשמנה בארה"ב מאז שנות ה- 70. הם שילבו יחסים מטבוליים עם אפידמיולוגיה, חקלאות ותרמודינמיקה ולטענתם אפשר לייחס את רב ההשמנה לאכילת יתר ולא לחוסר התנועה.
בשלב ראשון, מדדו החוקרים את הקצב המטבולי של קרוב לאלף ילדים ו- 1399 מבוגרים ועל סמך נתונים אלה, חישבו כמה צריך מבוגר לאכול כדי לשמור על משקלו וכמה צריך ילד לאכול לצמיחה נורמלית.
בשלב שני הם חישבו כמה בפועל אכלו האמריקאים בשנות ה-70 ובתחילת שנות ה- 2000. את זה הם עשו על ידי הנתונים הלאומיים של אספקת המזון (כמה ייצרו וייבאו פחות כמה שייצאו, יועדו לחיות או נזרקו).
בהסתמך רק על נתוני מזון אלה, חישבו החוקרים כמה היו האמריקאים צריכים לעלות במשקל במהלך ה- 30 שנים, והישוו אותם לנתונים הלאומיים NHANES של משקל האמריקאים בשנים האלה. התוצאות היו דומות, דהיינו השינוי בצריכת המזון מסביר לבדו את העלייה בהשמנה.
אצל הילדים, התוצאות היה ממש זהות, דהיינו השמנת הילדים מוסברת על ידי אכילת יתר.
אני לא יכולה להימנע מהערה שגם אם התנועה לא משפיעה מטבולית באופן ניכר על החישובים היא יכולה להשפיע באופן עקיף על צריכת המזון…
אצל המבוגרים היה החישוב מוערך לעלייה של 10.8 ק"ג אבל בפועל היתה העלייה במשקל רק של 8.6 ק"ג. כאן הסיקו החוקרים שאולי היתה עלייה בפעילות הגופנית…הנחה בעייתית ואני הייתי אומרת אולי יש בעייה בדיוק החישוב???
לאור החישובים האלה מציעים החוקרים להפחית 350 קלוריות ליום בתזונת הילדים ו- 500 קלוריות בתזונת המבוגרים כדי להיות כמו בשנות ה- 70. או לחילופין להגדיל פעילות גופנית בכשעתיים ליום!!!
ואני לא יכולה שלא להזכיר שלאכילה 2 סיבות וגם לציין שהחישוב המעניין הוא לא כמה קלוריות אכלנו אלא איזה קלוריות אכלנו, זוכרים למשל את השפעת החלב?
כדאי לקחת בחשבון את כלל הגורמים האורגים את ניהול השומנים שלנו, כמו למשל טיב השינה או אפילו אמנות, ספירת הקלוריות היא בסופו של דבר הנגזרת שלהם…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: